Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik
Profesor na Fakulteti za elektrotehniko Rafael Mihalič (foto: STA)
Profesor na Fakulteti za elektrotehniko Rafael Mihalič | (foto: STA)

Prišla je ura resnice zelenega prehoda, ki ljudem ni všeč

Slovenija | 17.01.2025, 15:12 s. Meta Potočnik

Zgodba o spremembah omrežninskega akta še zdaleč ni končana in glavni akterji iščejo rešitve za spor med vlado, Agencijo za energijo, Elesom in velikimi ter majhnimi odjemalci. Ker običajni uporabniki slabo razumemo delovanje elektro sistema, nam je prof. dr. Rafael Mihalič, ki deluje na področju analize in načrtovanja elektroenergetskih omrežij in sistemov, podal nekaj preprostih razlag.

Kaj sploh je elektroenergetski sistem?

»To je kot ena posoda z vodo. Gladina mora imeti povsem določeno višino. To lahko enačimo s frekvenco 50 Hz. Gladina ne sme niti malo gor ali dol. Lahko za kakšen trenutek odstopa, ampak se mora takoj vrniti v prvotno višino. Na strani posode imamo pipe, in tam so porabniki energije, ki jo porabljajo glede na varovalke. Na drugi strani so pa elektrarne, ki v to posodo dajejo vodo oz. energijo. Ob tem nenehno pazijo na gladino in vsako odstopanje v trenutku popravijo. Kaj se zgodi, če teh elektrarn ni zadosti in imamo preveč porabnikov? Zato morajo tistim, ki porabljajo preveč vode povedati, da se morajo zdaj omejiti pri porabi oz. naj ne porabljajo vode takrat, ko imajo elektrarne težave pri dobavi.«

Ura resnice, ki ljudem ni več všeč

In od tod pridejo tarife. Ko je energije veliko, je poceni, ko jo je premalo, je lahko zelo draga, tudi do stokrat dražja kot običajna tarifa. In to se nam v Evropi dogaja, ker smo se odločili za zeleni prehod. In že vsaj 15 let elektroenergetski strokovnjaki opozarjajo sledeč: zeleni prehod ne bo poceni. In zdaj je prišla ura resnice, ki ljudem ni več všeč.

Mihalič odgovarja tudi tistim, ki so že precej vložili v zeleni prehod, kot so sončne domače elektrarne, pa so zdaj dobili kar visoke račune.

Ob tem je jasno, da sistem ne more biti pravičen v smislu, kolikor porabim, toliko plačam, kajti četudi denimo na vikendu ne porabim skoraj nič elektrike, pa vendarle uporabljam omrežnino.
Vprašali smo ga tudi, kaj meni o novem omrežninskem sistemu tarif in blokov, ki je kar zapleten.

Slovenija
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...