Radio Ognjišče
Nataša LičenNataša Ličen
Mark GazvodaMark Gazvoda
Marcel KrekMarcel Krek
Papež Frančišek z rimskimi duhovniki (foto: Vatican Media)
Papež Frančišek z rimskimi duhovniki | (foto: Vatican Media)

Homoseksualnost v semeniščih: Kaj pravi novi cerkveni dokument v Italiji?

Svet Marta Jerebič

Italijanski škofje so pred dnevi objavili nov dokument o semeniščih. Čeprav besedilo sestavlja 119 členov, je pozornost usmerjena samo v 44. člen, ki govori o tem, da so lahko ljudje s homoseksualnimi nagnjenji duhovniki. Nekateri mediji so o tem poročali kot o nepričakovani prilagoditvi Vatikana. Vendar pa dejansko ni prišlo do nobene spremembe, poroča televizijska agencija Romereports.

Dokumenta iz leta 2005 in 2016

Tisti, ki prakticirajo homoseksualnost, imajo globoka zakoreninjena istospolna nagnjenja ali podpirajo gejevsko kulturo, ni mogoče sprejeti v semenišče. Za ostale bi bila vrata odprta. Cerkev je to poudarila že dvakrat: prvič leta 2005 in nato leta 2016.

Razločevanje

Nova točka v dokumentu italijanske škofovske konference je v delu, v katerem govori o razločevanju. Škofje poudarjajo, da je spolna razsežnost pomembna pri duhovniku, vendar ob tem dodajajo, da to ni edina stvar, ki ji je treba nameniti pozornost.

Kaj pravi papež?

Papež Frančišek je svoje stališče predstavil že večkrat, med drugim je v nekem intervjuju dejal, da se od duhovnika homoseksualca zahteva, da je izvrsten v izkušnji svojega celibata. Če ga ni sposoben živeti tako, potem je bolje, da opusti službo ali posvečeno življenje, kot da bi živel dvojno življenje.

V zadnjih desetletjih je Vatikan na splošno odsvetoval posvečenje ljudi s homoseksualnimi nagnjenji, ki ne morejo živeti v celibatu. 

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Mojca Fatur je bila gostja oddaje Via positiva ob izidu knjige z naslovom Zdrava (photo: Osebni arhiv) Mojca Fatur je bila gostja oddaje Via positiva ob izidu knjige z naslovom Zdrava (photo: Osebni arhiv)

Mojca Fatur: Korak po korak do ozdravitve

V svetu slovenskega filma in gledališča obstajajo obrazi, ki jih prepoznamo takoj. Glasovi, ki jih ne pozabimo. In zgodbe, ki se nas dotaknejo globlje. Ena takšnih ustvarjalk je Mojca Fatur, ...

Avdio player - naslovnica