Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Kropilnik v radijski kapeli (foto: Rok Mihevc)
Kropilnik v radijski kapeli | (foto: Rok Mihevc)

Ali s pokritimi kropilniki pod vprašaj postavljamo moč blagoslovljene vode?

Cerkev na Slovenskem | 11.03.2020, 08:55 Rok Mihevc Tanja Dominko

Koronavirus je prodrl na vsa področja našega življenja, tudi v verske obrede. Ukrepi, ki jih je uvedla Slovenska škofovska konferenca so prejemanje obhajila na roke, ukinitev rokovanja med pozdravom miru, v kropilnikih ne sme biti blagoslovljene vode. Nedavno pa je poslušalka v Klepetalnici opozorila, ali morda prav s tem ukrepom pod vprašaj postavljamo moč blagoslovljene vode v takih trenutkih …

Moč v Božjem blagoslovu

Teolog in filozof dr. Janez Juhant, ki smo ga gostili v oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«, meni, da je moč v Božjem blagoslovu. »Ne v sami vodi ali dejanju. Je moč v Božjem blagoslovu, ki je središčno v evharistiji, torej v srečanju z Jezusom v podobi kruha in vina ter srečanju med seboj. Kar pa ni nujno, da je vezano na določene materije.«

Janez Juhant
Janez Juhant © Rok Mihevc

Blagoslov je v znamenju križa, ki je za nas najpomembnejši

Voda je lahko sredstvo, da se z njo blagoslovimo, je povedal Juhant in spodbudil tudi k drugačnim načinom blagoslova, ki jih je veliko. »Vemo, da imamo tako v stari kot novi zavezi veliko načinov, kako Bog blagoslavlja. Blagoslov je v znamenju križa, ki je za nas najpomembnejši. Tu so velike možnosti in v tem primeru bi rekel, da je pretirano to vezati točno na določene predstave, kajti vera ima veliko poti in te poti je potrebno tudi sorazmerno uporabljati. Ni za vsakega vse, vsak ima svoj pristop in vse te poti ne morejo iti mimo tega, da upoštevamo skrb za bližnjega, ker to je središče naše vere. Ljubezen do bližnjega pa izvira iz ljubezni do Boga.«

Na zemlji naredimo, kar je v naših močeh ...

Juhant pravi, da so zadeve v tem smislu zelo jasne in ne vidi nobenih težav glede tega. »Se pa moramo zavedati, da smo v Božjih rokah in v veri zadeve prepustimo Bogu. Mi na zemlji pa naredimo, kar je v naših močeh. Prizadevati si moramo, da čim manj težav nalagamo drug drugemu in zato so ti ukrepi potrebni. Velikokrat ravno take prilike kažejo, kako smo ljudje včasih premalo pozorni na drug na drugega. Zato bodimo bolj občutljivi na druge.«

Prisluhnite posnetku oddaje!

Cerkev na Slovenskem, Škofovska konferenca, Spoznanje več
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...