Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
Kropilnik v radijski kapeli (foto: Rok Mihevc)
Kropilnik v radijski kapeli | (foto: Rok Mihevc)

Ali s pokritimi kropilniki pod vprašaj postavljamo moč blagoslovljene vode?

Cerkev na Slovenskem | 11.03.2020, 08:55 Rok Mihevc Tanja Dominko

Koronavirus je prodrl na vsa področja našega življenja, tudi v verske obrede. Ukrepi, ki jih je uvedla Slovenska škofovska konferenca so prejemanje obhajila na roke, ukinitev rokovanja med pozdravom miru, v kropilnikih ne sme biti blagoslovljene vode. Nedavno pa je poslušalka v Klepetalnici opozorila, ali morda prav s tem ukrepom pod vprašaj postavljamo moč blagoslovljene vode v takih trenutkih …

Moč v Božjem blagoslovu

Teolog in filozof dr. Janez Juhant, ki smo ga gostili v oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«, meni, da je moč v Božjem blagoslovu. »Ne v sami vodi ali dejanju. Je moč v Božjem blagoslovu, ki je središčno v evharistiji, torej v srečanju z Jezusom v podobi kruha in vina ter srečanju med seboj. Kar pa ni nujno, da je vezano na določene materije.«

Janez Juhant
Janez Juhant © Rok Mihevc

Blagoslov je v znamenju križa, ki je za nas najpomembnejši

Voda je lahko sredstvo, da se z njo blagoslovimo, je povedal Juhant in spodbudil tudi k drugačnim načinom blagoslova, ki jih je veliko. »Vemo, da imamo tako v stari kot novi zavezi veliko načinov, kako Bog blagoslavlja. Blagoslov je v znamenju križa, ki je za nas najpomembnejši. Tu so velike možnosti in v tem primeru bi rekel, da je pretirano to vezati točno na določene predstave, kajti vera ima veliko poti in te poti je potrebno tudi sorazmerno uporabljati. Ni za vsakega vse, vsak ima svoj pristop in vse te poti ne morejo iti mimo tega, da upoštevamo skrb za bližnjega, ker to je središče naše vere. Ljubezen do bližnjega pa izvira iz ljubezni do Boga.«

Na zemlji naredimo, kar je v naših močeh ...

Juhant pravi, da so zadeve v tem smislu zelo jasne in ne vidi nobenih težav glede tega. »Se pa moramo zavedati, da smo v Božjih rokah in v veri zadeve prepustimo Bogu. Mi na zemlji pa naredimo, kar je v naših močeh. Prizadevati si moramo, da čim manj težav nalagamo drug drugemu in zato so ti ukrepi potrebni. Velikokrat ravno take prilike kažejo, kako smo ljudje včasih premalo pozorni na drug na drugega. Zato bodimo bolj občutljivi na druge.«

Prisluhnite posnetku oddaje!

Cerkev na Slovenskem, Škofovska konferenca, Spoznanje več
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...