Blaž LesnikBlaž Lesnik
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
Asia Bibi in Anne-Isabelle Tollet (foto: François Thomas)
Asia Bibi in Anne-Isabelle Tollet | (foto: François Thomas)

Skoraj deset let v negotovosti zapora...

Cerkev po svetu | 29.02.2020, 07:01 Marjana Debevec

Pakistanska kristjanka Asia Bibi, ki je zaradi obsodbe na smrt na temelju zakona o bogokletju postala simbol boja proti verskemu fanatizmu, je v četrtek prejela najvišjo nagrado mesta Pariz. Francoski predsednik Emmanuel Macron pa ji želi podeliti tudi častno francosko državljanstvo in azil.

Bibijeva, ki je zaradi obtožbe bogoskrunstva skoraj desetletje preživela v pakistanskem zaporu, z družino trenutno živi v Kanadi. Njena trnova pot je javnosti postala znana zaradi francoske novinarke, ki si je vztrajno prizadevala za njeno izpustitev. Po osvoboditvi sta se končno srečali in v teh dneh je luč sveta ugledala knjiga z njeno pretresljivo zgodbo, ki jo je v slovenskem prevodu izdala Celjska Mohorjeva družba.

Prevajalka knjige Vesna Velkovrh Bukilica je za naš radio povedala, da so razmere v Pakistanu za kristjane še vedno zelo težke. Je pa, tudi zaradi odmevnosti Asijinega primera, precej bolje, kot je bilo. »Popravili so recimo ta zloglasni zakon o bogokletju v več točkah, v smislu števila potrebnih prič za prijavo; tisti, ki bi po krivem koga obtožili bogokletja, naj bi bili poslej veliko ostreje kaznovani in tako naprej, seveda bo v praksi, kot se zaveda tudi Asia Bibi gotovo še veliko zlorab in krivic, vendarle pa to je pomemben korak naprej.«

V mučnih letih zapora, nasilja in negotovosti jo je vodila globoka osebna vera in podpora številnih kristjanov po svetu. »Poleg krivičnosti te brezumne obtožbe, zaradi katere je sploh prišla v zapor, je moralo biti najstrašnejše to, da se dejansko ni mogla zanesti na nikakršno, ali vsaj razumno sodstvo, in zavest, da jo lahko kadarkoli obesijo, kadarkoli, tudi v samem zaporu zastrupijo, ali kako drugače ubijejo. In da človek lahko deset let živi v takšni negotovosti, pod takšnim pritiskom in obenem seveda tudi v strahu za svojo družino, mora imeti res izredno osebnost in izredno močno vero,« je za naš radio še dejala Vesna Velkovrh Bukilica.

V pogovoru za francoski časnik La Croix je Bibijeva povedala, da je zaprosila za francosko državljanstvo, saj se je Kanada obvezala, da ji bo nudila zatočišče leto dni, kar pa se počasi izteka.

Cerkev po svetu
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Navodila za župnije ob smrti svetega očeta

Z veliko žalostjo se Cerkev na Slovenskem pridružuje žalovanju vesoljne Cerkve ob slovesu svetega očeta Frančiška. Da bomo te žalostne, a svete trenutke doživljali kot ena družina Božjih otrok, v ...

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Umrl je sveti oče.

Zjutraj je umrl papež Frančišek z rojstnim imenom Jorge Mario Bergoglio, so sporočili iz Vatikana. Papež je še včeraj ob praznovanju velike noči pozdravil okoli 35.000 vernikov, ki so se zbrali na ...

Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media) Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media)

Papež: Blagoslovljeno veliko noč!

Današnjo mašo na Trgu sv. Petra v Vatikanu je daroval kardinal Angelo Comastri, ki je prebral tudi papeževo pridigo. Sveti oče je v njej poudaril, da Kristus ni ostal ujetnik smrti. Ne moremo iz ...