Štefan IskraŠtefan Iskra
Jakob ČukJakob Čuk
Helena KrižnikHelena Križnik
Asia Bibi in Anne-Isabelle Tollet (foto: François Thomas)
Asia Bibi in Anne-Isabelle Tollet | (foto: François Thomas)

Asia Bibi: Solze so bile moje edine spremljevalke

Cerkev po svetu | 06.02.2020, 11:11 Marjana Debevec

»Bila sem žrtev fanatizma,« je v svoji avtobiografski knjigi zapisala pakistanska kristjanka Asia Bibi, ki je kar devet let preživela v zaporu. Na temelju spornega zakona o bogoskrunstvu so jo namreč obsodili na smrt. Z močjo vere ter podpore nekaterih pokončnih posameznikov je postala svetovni simbol boja proti verskemu skrajništvu.

Devet let je bila mati petih otrok Asia Bibi v zaporu deležna poniževanja in mučenja, ker je pila vodo iz istega vodnjaka kot muslimani, in ga s tem domnevno umazala. Pakistansko vrhovno sodišče jo je leta 2018 oprostilo in sedaj živi na skriti lokaciji v Kanadi. V pogovoru z novinarko Isabelle-Anne Tollet, ki se je vsa leta zavzemala za njeno izpustitev, je spregovorila o svojem življenju. »Mojo zgodbo poznate preko medijev, nikakor pa si ne morete predstavljati mojega življenja v zaporu. Solze so bile moje edine spremljevalke,« je dejala Asia. Zvezana je bila z verigami, okrog vratu je imela železno ovratnico. Stiki z družino so bili zelo omejeni.

Po oprostitvi je iz Pakistana odpotovala na skrivaj; ni se mogla posloviti niti od svojega očeta. Pravi, da je njeno srce strto, ker se verjetno nikoli ne bo mogla vrniti v svojo ljubljeno domovino. Po njenih besedah je omenjeni sporni zakon kot Demoklejev meč, ki visi nad glavami pripadnikov verskih manjšin. V tridesetih letih so namreč zaradi njega obsodili vsaj 1500 ljudi, 75 so jih tudi usmrtili.

Zaradi zavzemanja za ukinitev omenjenega zakona sta pod streli skrajnežev umrla tudi muslimanski guverner pokrajine Pundžab in krščanski minister za verske manjšine Šahbaz Bhatti. Za slednjega že teče postopek za beatifikacijo. Asia Bibi bo konec februarja pod zaščito francoskega notranjega ministrstva prispela v Francijo, kjer ji bodo podelili odličje mesta Pariz. Knjigo o njenem življenju bo v slovenščini konec tega meseca izdala Celjska Mohorjeva družba.

Cerkev po svetu
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.