Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Asia Bibi in Anne-Isabelle Tollet (foto: François Thomas)
Asia Bibi in Anne-Isabelle Tollet | (foto: François Thomas)

Asia Bibi: Solze so bile moje edine spremljevalke

Cerkev po svetu | 06.02.2020, 11:11 Marjana Debevec

»Bila sem žrtev fanatizma,« je v svoji avtobiografski knjigi zapisala pakistanska kristjanka Asia Bibi, ki je kar devet let preživela v zaporu. Na temelju spornega zakona o bogoskrunstvu so jo namreč obsodili na smrt. Z močjo vere ter podpore nekaterih pokončnih posameznikov je postala svetovni simbol boja proti verskemu skrajništvu.

Devet let je bila mati petih otrok Asia Bibi v zaporu deležna poniževanja in mučenja, ker je pila vodo iz istega vodnjaka kot muslimani, in ga s tem domnevno umazala. Pakistansko vrhovno sodišče jo je leta 2018 oprostilo in sedaj živi na skriti lokaciji v Kanadi. V pogovoru z novinarko Isabelle-Anne Tollet, ki se je vsa leta zavzemala za njeno izpustitev, je spregovorila o svojem življenju. »Mojo zgodbo poznate preko medijev, nikakor pa si ne morete predstavljati mojega življenja v zaporu. Solze so bile moje edine spremljevalke,« je dejala Asia. Zvezana je bila z verigami, okrog vratu je imela železno ovratnico. Stiki z družino so bili zelo omejeni.

Po oprostitvi je iz Pakistana odpotovala na skrivaj; ni se mogla posloviti niti od svojega očeta. Pravi, da je njeno srce strto, ker se verjetno nikoli ne bo mogla vrniti v svojo ljubljeno domovino. Po njenih besedah je omenjeni sporni zakon kot Demoklejev meč, ki visi nad glavami pripadnikov verskih manjšin. V tridesetih letih so namreč zaradi njega obsodili vsaj 1500 ljudi, 75 so jih tudi usmrtili.

Zaradi zavzemanja za ukinitev omenjenega zakona sta pod streli skrajnežev umrla tudi muslimanski guverner pokrajine Pundžab in krščanski minister za verske manjšine Šahbaz Bhatti. Za slednjega že teče postopek za beatifikacijo. Asia Bibi bo konec februarja pod zaščito francoskega notranjega ministrstva prispela v Francijo, kjer ji bodo podelili odličje mesta Pariz. Knjigo o njenem življenju bo v slovenščini konec tega meseca izdala Celjska Mohorjeva družba.

Cerkev po svetu
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«