Cestnik o pozivih k odstopu Zoreta in igralcih, ki uživajo v cerkvenih škandalih
Cerkev na Slovenskem | 28.01.2020, 15:03 Rok Mihevc Jože Bartolj
Kaj pomeni, ko skupina vernikov odločno pozove nadškofa k odstopu, smo v tokratni oddaji »Spoznanje več, predsodek manj,« vprašali p. Branka Cestnika. Dejstvo je, da se to ne zgodi velikokrat in da taki pozivi znotraj Cerkve nimajo enakega odmeva kot v kakšni politični stranki.
Vse skupaj ni tako preprosto
Škof je naslednik apostolov in ima posebno karizmo, ki se ji reče sinteza vseh karizem. »Je naš prvi duhovnik, veliki duhovnik. En tak poziv je precej dramatičen. Mora biti dobro premišljen, da pride do njega. Da je civilna iniciativa Dovolj.je pozvala nadškofa k odstopu, je morala imeti veliko poguma in močne argumente,« je v oddaji povedal Cestnik. »Kaj takšnega še nismo doživeli, vprašanje pa je, koliko so ti argumenti veljavni in ali naj res odstopi. Odstopil ni, dobil je podporo drugih škofov in večine duhovščine.«
In naslednji korak?
Cestnik se boji tihega razkola. "Nekaj zelo bolečega je, če se skupina vernikov oddalji od svojih pastirjev, nadpastirjev in začne svoje občestveno življenje živeti ločeno od ostalih.« Na takšno nevarnost je opozoril že v oddaji maja lansko leto. Takrat je dejal, da » iniciativa preveč divja naprej in da bo izgubila stik z jedrom Cerkve, ki je vendarle malo bolj počasna, ker je pač velika. S preveliko strastjo gre v bitko in predaleč odhiti naprej. Zato bi kot duhovnik in brat v Kristusu člane pozval, naj premislijo o karizmi, ki jo nosimo vsi kristjani. To je karizma o edinosti Cerkve. A daleč od tega, da bi oporekal njihovemu delu!«
Potrebna je modrost vseh in kar nekaj potrpežljivosti. Vsi smo še v učni dobi. Tako civilna iniciativa, škofovska konferenca, katoliški mediji, občestvo vernih smo v učni dobi, kako sploh reagirati v takšnih situacijah, kako se pravilno pozicionirati.
Vsi smo še v učni dobi ...
Prioritetna naloga je zaščita mladoletnih oseb, obenem pa moramo paziti, da ob tem ne porušimo pravnih postopkov in pravnega reda. »Če vidimo, da so mladoletne osebe še vedno ogrožene, potem duhovnika umaknemo in čakamo razsodbo. Če pa situacija ni tako kritična, potem fizično tega duhovnika ne rabimo takoj odstraniti s scene in potisniti v samico. Potrebna je modrost vseh in kar nekaj potrpežljivosti. Vsi smo še v učni dobi. Tako civilna iniciativa, škofovska konferenca, katoliški mediji, občestvo vernih smo v učni dobi, kako sploh reagirati v takšnih situacijah, kako se pravilno pozicionirati. To je nekaj dokaj novega,« pravi Cestnik.
Je čakanje oz. molk tisto, kar v tem trenutku potrebujemo?
»Mi vidimo določene postopke, ljudi in primere, v ozadju pa so še druge nianse. Ena izmed zadev, na kateri sloni delovanje Dovolj.je, je, da je v Sloveniji močan homoseksualni klerikalni lobij. Po mojem mnenju je glavni cilj iniciatiave ta lobij razbiti,« meni Cestnik in opouarja na še enega igralca, ki intenzivno opazuje dogajanje. V mislih ima ateistično medijsko spremljanje sil, ki vodijo našo kulturo miselnosti in medije, ki so naslonjeni na nekdanji režim. "Njihov interes je neskončno velik pri tem in to je, da enostavno ves čas potrebujejo Cerkev, ki se utruja v notranjih sporih in navzven deluje čim bolj umazano. To je velik igralec, ki ima močan vpliv v medijih in uživa v šovih, ki se dogajajo v Cerkvi.«