Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Branko Cestnik (foto: Jože Bartolj)
Branko Cestnik

P. Cestnik kritikom papeža nastavlja ogledalo

Cerkev po svetu | 29.10.2019, 16:08 Marta Jerebič

Sinoda o Amazoniji je končana, ne pa tudi polemike v zvezi z njo. Še vedno odmeva dogodek v zvezi z lesenimi kipci noseče žene, ki so bili prisotni na slovesnosti pred začetkom sinode in so jih neznanci ukradli iz cerkve blizu Vatikana ter vrgli v Tibero. Kritiki papeža v njih vidijo malikovalski simbol, v Amazoniji pa je to simbol ’Matere Zemlje’ oziroma rodovitnosti. Za pojasnilo smo vprašali še p. Branka Cestnika in Naceta Volčiča, ki je bil laiški misijonar v Amazoniji.

Lesene kipce so po koncu slovesnosti v vatikanskih vrtovih 4. oktobra prenesli v cerkev sv. Marije v Transpontini blizu Vatikana. P. Branko Cestnik pojasnjuje: »V tem primeru so bili kipci položeni okrog oltarja bolj v smislu razstave, ne v smislu čaščenja, logično ne ...«

Ja, logično za nekatere, a ne za vztrajne kritike papeža. Kaj sploh reči ljudem, ki so zbegani ob dogajanju? »Veliko kristjanov se vsako leto obleče v kurenta, pa zato ne nehajo biti kristjani, pa je kurent formalno gledano poganski demon. Hočem vam povedati - krščanstvo je uspelo, ker je znalo poganstvo absorbirati vase, narediti sintezo med pogansko filozofijo na eni strani in tudi pogansko religioznost na drugi strani.«

P. Cestnik je še pojasnil, da je krščanstvo marsikaj prevzelo iz poganskega sveta. »Če povem malo bolj ostro. Ti, ki so zelo ostri do papeža Frančiška, naj malo pogledajo svoje liturgične paramente, tiste, ki jih ljubijo, in poiščejo izvor teh. Pridemo do zanimivih stvari. Zavita škofovska palica – to so imeli vedeževalci v starem Rimu.«

Nace Volčič, ki se je z ženo kot laiški misijonar pred kratkim vrnil prav iz Amazonije, pravi, da se amazonsko prebivalstvo prek teh kipcev povezuje z Bogom. Polemike v zvezi s tem pa jasno kažejo, kolikšno zmožnost imamo sprejeti drugačnost in vse, kar nam je neznano.

»Če že morajo maliki končati v Tiberi, potem upam, da bomo v bodoče tam videli plavati tudi vse tisto, kar malikujemo sami. Verjamem, da bo to zelo pisan pogled.«

Volčič, ki kot predsednik društva Operando zbira podpise v podporo papežu, nam je še povedal, da je teh podpisov prek spleta že skoraj 1000, v zbiranje se je do zdaj vključilo 36 župnij.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...