Kemis zaprl vrata, kaj pa odpadki?
Slovenija | 09.08.2019, 15:20 Andrej Šinko
Kam z nevarnimi odpadki? To je vprašanje, ki se pojavlja po tem, ko je Kemis prenehal sprejemati odpadke, ker mu je to inšpekcija prepovedala zaradi sanacije objektov brez ustreznih dovoljenj. Medtem ko na gospodarski zbornici opozarjajo na pasti takšne odločitve, pa se je nujno zavedati, da je treba zadostiti določene zakonske zahteve, da je zagotovljeno varno in ustrezno zbiranje odpadkov ter prav tako njihova predelava.
Na gospodarski zbornici so zaskrbljeni, ker je gradbena inšpekcija podjetju Kemis prepovedala sprejemanje odpadkov. Menijo namreč, da se s tem tvegajo nove ekološke katastrofe zaradi hranjenja odpadkov v neprimernih prostorih, divjega odlaganja in nestrokovnega uničevanja. Direktor zbornice komunalnega gospodarstva pri GZS Sebastijan Zupanc je poudaril, da po tem, ko je Kemis pogorel, ni bilo organiziranega zbiranja nevarnih odpadkov.
»Saj edino s strani Saubermacher Slovenija je bil deloma organiziran prevzem, medtem ko so ostali nevarni odpadki ostajali po skladiščih podjetij, ki jih pridelujejo, ali pa komunalnih podjetij.«
Zupanc je dodal, da se je treba zavedati, da nevarni odpadki nastajajo v današnji družbi vsakodnevno in jih je nujno ustrezno obdelati. Kemis je v zadnjega pol leta zbral 13 tisoč ton odpadkov iz industrije, komunale, zdravstva in gospodinjstev. V Sloveniji pa je po besedah zbornice samo še eno podjetje, ki zbira nevarne odpadke.
»Če ne bomo uspeli najti rešitve in zagotoviti odvzema, bo imela Slovenija več manjših žarišč. V Kemisu je zadeva urejena v skladu s požarno varnostjo, ostala skladišča niti približno niso tako urejena.«
Vendar pa se zdi, da to ne prepriča prebivalcev v okolici Kemisa, ki na eni strani upravičeno zahtevajo, da podjetje, ki deluje na njihovem območju izpolnjuje vse formalne in zakonske pogoje, na drugi pa se še zelo dobro spominjajo nedavne nesreče in onesnaženja zaradi požara v obratu Kemisa.