Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc

Verstovšek: Menedžerji in politiki bi morali razmišljati dolgoročno

Politika | 19.02.2019, 15:41 Petra Stopar

Združenje Manager je na svojem januarskem srečanju naziv Mladi manager 2018 podelilo solastniku visokotehnološkega in hitro rastočega slovenskega podjetja Cosylab Igorju Verstovšku. Z njim smo se pogovarjali o pričakovanjih podjetnikov ter stanju duha v slovenskem gospodarstvu.

Igor Verstovšek pravi, da sta dobra pokazatelja uspešnega gospodarstva visoka zaposlenost in povečan izvoz, nihanja in krize pa velikokrat povzroča neracionalno in pretirano obnašanje vseh udeleženih. »Če so časi dobri, povečujemo stroške, ne da bi se spraševali, kako bo kasneje, ko ne bo več vse dobro. Po drugi strani pa v slabših časih pretirano varčujemo in režemo veje, na katerih sedimo, se pravi nižamo plače ravno tistim ljudem, ki bi nas lahko iz krize potegnili. Vloga vseh mora biti, da razmišljajo dolgoročno: menedžerji ne samo do naslednjega kvartala ali izkaza poslovnega leta, politiki pa ne samo do naslednjih volitev,« je prepričan Verstovšek.

Kot se spominja, je pod okriljem Instituta Jožef Stefan s skupino študentov leta 2001 zasnoval podjetje Cosylab. »Sami smo začeli kot študenti in tudi zato znamo in si želimo delati s študenti. Veliko našim zaposlenim je bil Cosylab prva služba, seveda zdaj, ko smo večji, ne iščemo le študentov. So pa bili začetki Cosylaba iz študentskih časov zelo pomembni. Podjetje se zdaj širi predvsem na področju protonske terapije za zdravljenje raka. To združuje poznavanje visokih tehnologij, ki se uporabljajo v fiziki pospeševalnikov in hkrati zahteva razvoj v skladu z medicinskimi standardi. Zato potrebujemo izkušene projektne vodje, izkušene tehnične prodajalce ter seveda inženirje in programerje vseh starosti,« je povedal v pogovoru za naš radio.

Na trgu medicinske fizike in protonske terapije pričakujejo še večji preboj, zdaj razvijajo lastne produkte, hkrati pa bi radi prodrli tudi širše na medicinski trg. »Pogoji za širitev v Sloveniji so dobri, čeprav pričakujejo širitev na vseh koncih sveta, mogoče relativno pa še najbolj na Kitajskem, kjer je največji potencial,« meni Verstovšek.

Celotnemu pogovoru lahko tudi prisluhnete, kakor tudi Andreji Smole, ki je spregovorila o programu APTACS - Naprednem kontrolnem sistemu za medicinske pospeševalnike za zdravljenje raka s protonsko terapijo. Pogovor z njo boste lahko slišali tudi v rubriki Ni meje za dobre ideje na Radiu Ognjišče.

Politika, Evropska Unija
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.