Papež Frančišek: V adventu delite svoje veselje z drugimi
Svet | 11.12.2016, 16:19 Andrej Šinko
Papež Frančišek je opoldne ob molitvi angelovega češčenja in blagoslovu spregovoril o veselju, ki je značilno za kristjana. Pojasnil je, da kristjanovo veselje ni nekaj površinskega ali sad čustev in tudi ni posvetno in potrošniško. Kristjanovo veselje izvira iz globine človekovega bitja in je zares pristno.
K temu veselju pozivata v adventu tako prerok Izaija kot Pavel v pismu Filipljanom. Janez Krstnik pa opozarja na znamenja časov, ki govorijo o tem, da se bodo velika pričakovanja človeštva izpolnila v Jezusu. Jezusovi čudeži in ne le besede potrjujejo, kako njegovo odrešenje zajema vsega človeka in ga preraja, saj slepi spregledujejo, hromi hodijo, gobavi se očiščujejo, gluhi slišijo in mrtvi so obujeni.
Sveti oče je nadaljeval: »Bog je vstopil v zgodovino, da bi nas osvobodil zasužnjenosti z grehom. Med nami je postavil svoj šotor, da bi bil sredi našega vsakdana, da bi našo ranjenost zdravil v globini, da bi obvezal naše rane in nam podaril novo življenje. Sad tega Božjega odrešilnega dela in njegove ljubezni pa je veselje.«
Ob koncu opoldanskega nagovora je papež Frančišek toplo povabil, naj svoje veselje ob skorajšnjem Odrešenikovem prihodu delimo z drugimi ljudmi tako, da prinašamo tolažbo in upanje ubogim, bolnim, osamljenim in nesrečnim. V tej pripravi našega srca na sprejem Jezusa, pa naj nam pomaga Devica Marija, »Gospodova dekla«.
Papež Frančišek: Odgovor na nasilje, ki seje smrt, je vera v Boga in povezanost
Ob koncu se je dotaknil tudi Sirije, in dejal, da ne smemo pozabiti, da je mesto Alep, kraj kjer prebivajo ljudje z družinami, otroci, ostarelimi in bolnimi. Dodal je, da smo se žal že navadili na vojno, uničenja. Kljub temu pa ne smemo pozabiti, da je Sirija dežela z bogato zgodovino, kulturo in vero. Po njegovih besedah se ne smemo sprijazniti, da bi vojna vse to izničila, zato je pozval k prizadevanjem za mir.
V molitvi pa se je spomnil tudi žrtev terorističnih napadov, ki so v preteklih urah prizadeli več dežel. »Različni so kraji, na žalost pa je isto nasilje, ki seje smrt in razdejanje in en sam je tudi odgovor: vera v Boga in medsebojna povezanost v človeških in civilizacijskih vrednotah. Rad bi z molitvijo za preminule in ranjene izrazil posebno bližino svojemu dragemu bratu papežu Tawadrosu drugemu in njegovi skupnosti,« je še dejal papež.