Papež pred sklepom svetega leta: Prepustil sem se Svetemu Duhu
Papež in Sveti sedež | 18.11.2016, 15:56 Petra Stopar
Za Katoliško Cerkev bo prihajajoči konec tedna pomenljiv na dva načina. Jutri bo papež Frančišek umestil sedemnajst novih kardinalov, pojutrišnjem pa bo z zaprtjem svetih vrat v baziliki sv. Petra sklenil jubilejno sveto leto usmiljenja. Ob tej priložnosti je dal intervju za italijanski katoliški časnik Avvenire. V njem je spomnil na pomembne korake, ki so bili v svetem letu storjeni na poti sprave in edinosti med kristjani, ta uspeh pa pripisuje drugemu vatikanskemu cerkvenemu zboru. Pojasnil je, da za jubilej usmiljenja ni imel nikakršnih načrtov, ampak je prisluhnil Svetemu Duhu.
Ekumenizem in jubilej sadova drugega vatikanskega koncila
Papež je v pogovoru, ki ga je povzel Radio Vatikan, dva dni pred sklepom svetega leta usmiljenja izrazil upanje, »da so v tem času mnoge osebe odkrile, kako zelo jih Jezus ljubi in so se mu pustile objeti«. Poudaril je, da »Jezus ne zahteva velikih dejanj, ampak samo izročitev in hvaležnost«.
Leto usmiljenja je bilo zaznamovano s kar nekaj ekumenskimi dogodki. Vendar pa papež nanje ne gleda kot na sadove svetega leta. »Vsi ti dogodki so namreč del poti, ki se je začela že prej,« je opozoril. Pojasnil je, da se je s koncilskim dekretom pred več kot petdesetimi leti znova odkrilo krščansko bratstvo, ki je osnovano na enem krstu in isti veri v Kristusa. Pot vnovičnega iskanja enosti je po njegovih besedah napredovala z malimi in velikimi koraki in je tudi dala svoje sadove.
Papež pri jutranji maši o pohlepu duhovnikov
Med jutranjo sveto mašo pa je sveti oče še posebej spregovoril duhovnikom, ki so preveč navezani na denar. To je po njegovem prepričanju greh, ki ga verniki ne morejo odpustiti. Maši v kapeli Doma sv. Marte so po poročanju Radia Vatikan prisostvovali tajniki apostolskih nuncijev, ki so te dni v Vatikanu na delovnem obisku.
Spomnil jih je na Jezusove besede, da ni mogoče služiti dvema gospodarjema, Bogu in denarju, in da Božje ljudstvo duhovnikom odpusti marsikaj. »Toda dveh stvari ne more odpustiti: ko vidi duhovnika, ki je navezan na denar ali ko duhovnik grdo ravna z verniki, tega Božje ljudstvo ne more prebaviti in ne odpusti,« je dejal in nadaljeval, da skušajo ljudje ostale duhovnikove slabosti in grehe upravičiti, bodisi ker mu ni dobro bodisi ker je sam. Takrat obsodba ni tako zelo močna in ni dokončna, takrat Božje ljudstvo lahko razume. Drugače pa je, meni papež, z duhovnikom, ki ga denar privede do tega, da postane »podjetnik« ali »vladar«. »Žalostno je videti duhovnika, ki prispe do konca svojega življenja, je v smrtnem boju, v komi, nečaki pa so tam kakor jastrebi, ki gledajo, kaj lahko odnesejo,« je bil iskren sveti oče in duhovnike spodbudil k pogumu, da bi jim zadostovalo toliko denarja, kot ga potrebuje in zasluži pošten delavec.