V Ljubljani in Mariboru praznovali jubilej Nikodemovih večerov
| 18.11.2016, 13:08 Petra Stopar
Tradicionalni Nikodemovi večeri letos v Mariboru potekajo štiridesetič, v Ljubljani pa že petdesetič, teme vsakodnevnih pogovorov se vrtijo okrog papeževe okrožnice »Radost ljubezni«. V stolnicah obeh nadškofij so se sinoči nekdanji študentski duhovniki zahvalili za prehojeno pot in za bogastvo tovrstnih večerov, organiziranih v sklopu študentske pastorale v največjih slovenskih akademskih središčih.
V ljubljanski stolnici je sveto mašo ob somaševanju duhovnikov, ki so v obdobju petdesetih let vodili Nikodemove večere, daroval pomožni ljubljanski škof Anton Jamnik, ki je v nagovoru po navedbah Družine povedal, da na Nikodemove večere gleda kot na srečanje katoliškega občestva. Prisotne je pozval, naj bodo kot Nikodem. Prvi korak, ki ga je ta naredil je, da se je srečal z Jezusom, v drugem koraku moramo Jezusu dati priložnost, da nas nagovori, tretji korak pa je, da ga vprašamo, tako kot je to počel učenec Nikodem. Škof je pozval k temu, da organizatorji Nikodemovih večerov vedno bolj razmišljajo, kako približati večere sedanjemu času in kako ljudi navdušiti, da se bodo srečevali, poslušali in spraševali. »Ti večeri so iz pasivnosti, strahu, getoizacije Cerkve vabili kristjane, da ste mnogi postajali aktivni, prevzemali odgovorne službe. Ko praznujemo 25. obletnico samostojne države, sem globoko prepričan, da so tudi vsi ti večeri rodila svoje sadove, vzgojila fante in dekleta, ki so razmišljali s svojo glavo, gradijo razumnost, odgovornost, predvsem pa to, da je biti kristjan nekaj lepega in da smo za dar vere in za to, da se lahko srečamo s Kristusom odločilnega pomena,« je poudaril škof.
V mariborski stolnici pa je sveto mašo ob obletnici Nikodemovih večerov daroval nadškof Alojzij Cvikl. Spomnil je na to, da so bila ta srečanja sprva v veroučni učilnici stolne župnije. Pozneje pri frančiškanih in končno v škofijski avli. Pomemben trenutek za razvoj teh srečanj pa po njegovih besedah pomeni vnovično odprtje oddelka Teološke fakultete v Mariboru v letu 1968, saj je s tem nadaljevala tradicija bogoslovne šole, ki jo je v Mariboru začel 1859 blaženi škof Anton Martin Slomšek. »Na začetku Nikodemovih večerov so bila predavanja, ki so bila namenjena osnovnemu teološkemu izobraževanju. Predavanju je sledil pogovor. Ta srečanja so postajala vedno bolj sproščena in živahna, kar je pomagalo k izmenjavi različnih stališč. Teme so postajale vedno bolj vezane na življenje kristjana v vsakdanjem življenju, naj si bo doma v družini ali v javnem življenju,« je poudaril nadškof.
Kot je sklenil, je največja težava današnjega časa naveličanost in ravnodušnost, zato je bil vesel, da se je vsak večer na srečanjih zbralo lepo število poslušalcev, ki so postavili tudi mnoga vprašanja. V imenu vseh se je zahvalil tistim, ki so poskrbeli za Nikodemove večere in prosil Gospoda, da bi se ta bogata tradicija nadaljevala.
Vir: Radio Vatikan, www.druzina.si