Papež: Kako potrpežljivo prenašati nadležne osebe?
Cerkev po svetu | 16.11.2016, 11:12 Marta Jerebič
Kako potrpežljivo prenašati nadležne osebe? O tem je danes pri splošni avdienci govoril papež Frančišek in to povezal še z dvema drugima duhovnima deloma usmiljenja: nevedne učiti in grešnike svariti. Vsem nam je ob tem postavil vprašanje: Ali si kdaj izprašamo vest, da bi videli, ali smo tudi mi kdaj nadležni za druge? Lahko je namreč pokazati s prstom na pomanjkljivosti drugih, vendar se moramo naučiti postaviti v kožo drugega, je dejal papež.
Ko recimo prejmemo nadležen telefonski klic, takoj pomislimo na to, koliko časa bomo še morali poslušati pritoževanja, opravljanje, zahteve ali bahaštvo te osebe.
»Včasih se zgodi, da so nadležne osebe prav bližnji ljudje. Med sorodniki je vedno kdo tak, na delovnem mestu jih ne manjka, tudi prosti čas ni izvzet,« je dejal papež in z vzdihom ob omembi, da nadležne osebe obstajajo, posredno nakazal, da se tudi sam srečuje z njimi.
Pogosto se nam zgodi, da srečamo osebe, ki se ustavljajo ob površinskih in plehkih stvareh, enodnevnih muhah, včasih tudi zato, ker niso srečali nekoga, ki bi jih spodbudil, da iščejo kaj drugega, prave zaklade. »Učiti, da vidimo bistvo, je odločilna pomoč, zlasti v našem času, za katerega se zdi, da je izgubil smer in hrepeni po kratkotrajnih užitkih.«
Vendar se pri svetovanju, svarjenju in poučevanju ne smemo postaviti nad druge, ampak moramo pri sebi preveriti, ali smo sami dosledni pri tem, kar zahtevamo od drugih. Zgled je Jezus, ki je prišel služit in se darovat za druge, uči nas, da gremo v bistvo. »Sveti Duh naj nam pomaga, da bomo potrpežljivi v prenašanju ter ponižni in preprosti v svetovanju,« je dejal papež, ki se je spomnil tudi na napor katehistov in katehistinj, mam in redovnic, ki svoj čas namenjajo otrokom, da bi spoznali osnove vere, otroci pa bi se raje igrali kot poslušali katekizem.