Ameriški škofje Trumpa pozvali, naj uvede človeške politike do migrantov

Cerkev po svetu | 15.11.2016, 13:28 Marta Jerebič

Ameriški škofje, ki so od včeraj zbrani na zasedanju v Baltimoru, so novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa pozvali, naj uvede človeške politike do migrantov in beguncev. Služenje in sprejemanje ljudi, ki bežijo s konfliktnih območij, je del katoliške identitete, zato jim bodo pomoč nudili še naprej, so dejali cerkveni voditelji. Ti bodo s seznama desetih kandidatov izvolili novega predsednika škofovske konference. Cerkveni poznavalci menijo, da bo na izbor zagotovo vplivala tudi Trumpova izvolitev, saj bodo v dialogu z novo administracijo v ospredje prišle druge teme, kot če bi bila izvoljena Clintonova.

Dosedanji predsednik ameriške škofovske konference nadškof Joseph Kurtz je v poslovilnem nagovoru pozval k sodelovanju s Trumpovo administracijo za skupno dobro in preseganju ozračja spopadov, ki so zaznamovali volilno kampanjo.

Med izzivi, s katerimi se Cerkev sooča danes, je omenil versko preganjanje po svetu, konkretno v ZDA pa spodbujanje spoštovanja človekovega dostojanstva.

Med osebnimi izkušnjami, ki jih je doživel v svojem triletnem mandatu, je med drugim omenil to, da se ne sme dopustiti, da bi vlada z zakoni določala meje vere, pri čemer je najverjetneje mislil na zdravstveno reformo, ki je verskim organizacijam sprva nalagala, da mora nuditi brezplačno kontracepcijo, potem so to prenesli na zavarovalnice. Zakonu Katoliška Cerkev še vedno nasprotuje, saj katoličanom v zavarovalnicah nalaga, da delujejo v nasprotju s svojo vestjo. Mnoge organizacije zaradi tega vlagajo tožbe na vrhovno sodišče.

Kakorkoli, škofje bodo na zasedanju določili tudi strateški načrt do leta 2020. Prednostne naloge oziroma področja so določili že novembra lani, to pa so: evangelizacija, družina in zakonska zveza, človeško življenje in dostojanstvo, duhovni poklici in stalna formacija ter verska svoboda. Prisluhnili pa bodo različnim poročilom, med drugim delovne skupine za zaustavitev naraščanja napetosti in nasilja med afroameriškimi skupnostmi in policijo, do česar je v zadnjih mesecih prišlo v več ameriških krajih.

Cerkev po svetu
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...