Znova izumiti mir

Cerkev po svetu | 15.11.2016, 10:51 Marta Jerebič

Na sedežu Unesca v Parizu danes poteka srečanje z naslovom Znova izumiti mir. Dogodek skupaj s stalnim predstavništvom Svetega sedeža pri omenjeni organizaciji pripravlja gibanje fokolarov. Pred 20 leti je namreč ustanoviteljica fokolarov Chiara Lubich prejela Unescovo nagrado Za vzgojo za mir.

Sedanja predsednica gibanja Maria Voce je v svojem nagovoru, ki ga je prebrala Catherine Belzung, spregovorila o tem, kaj pomeni znova izumiti mir: "Znova izumiti mir pomeni predvsem v temelju prizadevati si za dialog … pomeni uresničevati politične projekte, ki jih ne bodo pogojevali pristranski interesi; pomeni porušiti zid brezbrižnosti in neenakosti, spodbujati pravno državo, prizadevati si za varovanje Stvarstva. Znova izumiti mir pomeni ljubiti sovražnika, pomeni odpustiti, prizadevati si za spravo. Za vse to pa je po besedah Marie Voce treba vlagati v kulturo, vzgojo in izobraževanje. In nenazadnje, znova izumiti mir pomeni ljubiti domovino drugega kot svojo lastno, druge narode, etnije in kulture kot svojo lastno.

Fokolari so na srečanju v Parizu predstaviti tudi projekte, ki jih po svetu izvajajo v prizadevanju za mir.

Vocejeva je pred dnevi v nekem intervjuju dejala, da je srečevanje med kulturami in verstvi njihova vsakdanja izkušnja. Ne omejuje se na strpnost ali preprosto sprejemanje različnosti; presega celo spravo. Prizadevajo si za dejanski dialog, ki združuje ljudi kar najrazličnejših prepričanj, tudi ne-verskih prepričanj, ter jih vabi, da vstopijo v službo resničnih potreb ter skupaj odgovarjajo na izzive na družbenem, gospodarskem, kulturnem in političnem področju. Do tega dialoga prihaja na krajih, kjer je huda kriza, kot so Sirija, Irak in Srednjeafriška republika, Kongo, Nigerija in marsikje drugod. Enako velja za Sveto deželo. »Če obstaja skrajništvo nasilja, moramo odgovoriti strukturalno drugače, s skrajništvom dialoga. To je obveza, ki zahteva največjo osebno in skupno zavzetost in je tvegana, zahtevna in izziv,« je dejala Maria Voce in dodala, da mladi, otroci in družine, kristjani, Judje in muslimani skušajo odstraniti korenine nesporazumov, strahu in mržnje iz lastnega srca in jih nadomeščajo z ljubeznijo.

Namen današnjega srečanja na Unescu je, da bi se na novo in globlje zavedeli, da je Božji načrt za človeštvo, da oblikuje eno samo človeško družino; družino, ki je združena in raznolika, kar predpostavlja različnost, kjer pa razlike ne nasprotujejo druga drugi. Dialog med kristjani in muslimani je vedno bolj pomemben in potreben, je še dejala Maria Voce.

Cerkev po svetu
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...