Nadškof Cvikl: Sveti Martin je bil človek srca, ki vidi, čuti, reagira.
Cerkev na Slovenskem | 11.11.2016, 13:43 Marta Jerebič
V jubileju usmiljenja obhajamo še en drug jubilej – 1700-letnico rojstva sv. Martina Turskega, ki goduje danes. Čeprav ga povezujemo predvsem z zorenjem mladega vina in martinovanjem, pa izročilo o tem, kako je presekal svoj vojaški plašč in polovico dal prezeblemu beraču, pričuje o njegovem usmiljenju, dejavni ljubezni. K temu kliče tudi današnje ljudi. V Evropi se ob 1700-letnici njegovega rojstva vrstijo številne prireditve, ki na ta ali oni način slavijo tega dobrotnika. Temu so se pridružili tudi v slovenskem Kulturnem centru sv. Martina Turskega. Mariborski nadškof Alojzij Cvikl je včeraj popoldne v cerkvi sv. Martina na Šmartnem Pohorju daroval sveto mašo, ob sklepu je nekaj besed povedal tudi p. Edvard Kovač. Sledila je kulturna prireditev na Bistriškem gradu, kjer so odprli razstavo o sv. Martinu.
Nadškof Cvikl je v pridigi zbrane povabil, naj sledijo Martinovemu zgledu v hoji za Kristusom. Krščansko vero je namreč živel kot vojak, torej v okolju, ki je na nek način najbolj nenaklonjeno tem vrednotam. »Tam je pokazal svojo odprtost, dobroto, ta stik z ljudmi. Najbolj prepoznavno znamenje Martinove dobrote – delitev plašča z revežem - se je zgodilo ravno med služenjem vojaške službe,« je nadškof Cvikl povzel za naš radio.
Tudi potem, ko je sv. Martin zapustil vojaško službo in ustanovil meniško skupnost, se ta ni posvečala le molitvi, ampak tudi služenju revežem. »Ta odprtost za ljudi v stiski je bila pri sv. Martinu vedno v ospredju.« Kako torej danes slediti Kristusu po zgledu sv. Martina. »Povabljeni smo, da živimo vero tam, kamor nas je postavila Božja previdnost. Tam sem poklican, da živim dobroto, pričujem za Kristusa, da iz mojih dejanj prepoznajo Kristusa. Moč sv. Martina je bila v tem, da so ljudje v njem prepoznali Kristusa, ki se sklanja k človeku, išče človeka in ga nagovarja."
Tu lahko vidimo aktualnost sv. Martina. Danes smo namreč zagledani vase, v materialne dobrine: »Sveti Martin pa je bil človek srca, ki vidi, čuti, reagira. To se mi zdi, da je izziv tega svetnika za današnji čas. Da znamo videti, čutiti z ljudmi današnjega časa in da znamo odreagirati, odgovoriti na njihove potrebe.« Dejavna ljubezen sv. Martina je v ljudeh, ki jim je izkazoval to dobroto, prebujala in vračala dostojanstvo. To pa je tudi naše poslanstvo danes, je še dejal nadškof Cvikl.