Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Papež novinarjem: Evropa potrebuje pogum dialoga!

Svet | 26.11.2014, 12:16 Marjana Debevec

V javnosti še vedno odmeva včerajšnji papežev obisk v Strasbourgu, kjer je nagovoril evropske poslance in Svet Evrope. Njegova vsebinsko močna programska nagovora bomo v celoti objavili v eni od prihodnjih oddaj Iz življenja vesoljne Cerkve. Na poti nazaj v Vatikan pa se je papež srečal z novinarji in odgovoril na njihova vprašanja.

Papež je bil po pripovedi novinarjev vidno zadovoljen nad učinkom svojega obiska v Strasbourgu. Na letalu pa je predstavnikom sedme sile odgovoril na nekaj vprašanj. Enega med njimi je zanimalo, ali je papež socialdemokrat. „To je res omejevanje! Počutim se kot v zbirki žuželk, ta je ta in ta je socialdemokrat“, je dejal papež in dodal, da se ne more opredeliti za eno ali drugo stran, ampak da njegovo sporočilo izhaja iz evangelija, ki vključuje tudi družbeni nauk Cerkve.

Novinarjem je povedal, da je v pogovoru z mladimi politiki različnih strank in narodov zaznal, da so bolj usmerjeni k dialogu. „Oni se ne bojijo izstopiti iz svoje pripadnosti, seveda je ob tem ne zanikajo, ampak izstopijo, da bi vstopili v dialog z drugimi“, je dejal sveti oče. Ta pogum dialoga naj bi po njegovih besedah posnemali tudi mi, saj je to tisto, kar Evropa potrebuje.

Papež je spregovoril tudi o grehih sinov Cerkve. Novinarje je zanimalo, kako je sprejel novice o aretaciji treh duhovnikov v Granadi zaradi spolnih zlorab otrok. Papež je povedal, da je novico prejel osebno zato je takoj telefoniral prizadeti osebi in ji dejal, naj se odpravi k škofu, kateremu je tudi poslal pismo. V njem je zapisal, da je treba takoj podati obtožnico in začeti vse kazenske postopke. „Občutil sem veliko bolečino“, je dejal papež in dodal: „Vendar je resnica resnica in ne smemo je skrivati.“

Svetega očeta so novinarji tudi vprašali, ali meni, da je dialog s teroristi mogoč. Papež je povedal, da je ta dialog skoraj nemogoč, vendar pa nikoli noče zapreti vrat. Terorizem gotovo predstavlja veliko grožnjo. Hkrati pa po njegovih beseda grožnjo predstavlja tudi terorizem držav, ko si država vzame pravico ubiti teroriste, z njimi pa tudi številne nedolžne. „Gre za zelo nevarno anarhijo na visoki ravni. Treba se je boriti proti terorizmu, toda ponavljam, to, kar sem rekel: ko je treba zaustaviti nepravičnega napadalca, je za to potreben mednarodni dogovor. Nobena država ga nima pravice sama ustaviti.“

O suženjstvu pa je papež dejal, da gre za resničnost, ki je vključena v današnjo družbo. Omenil je suženjsko delo, trgovino z ljudmi, še posebej z otroki. Poudaril je, da si pred tem ne smemo zatiskati oči.

Na vprašanje, kdaj bo odpotoval v Buenos Aires pa je odgovoril, da je zdaj rimski škof in ga skrbi predvsem Evropa, ki ji je treba pomagati, da bo šla naprej. Ob sklepu je novinarje znova prosil, naj molijo zanj.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...