Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović
Brat Jose Rodriguez Carballo (foto: Wikipedia)
Brat Jose Rodriguez Carballo

Br. Carballo: Sedanja kriza presega gospodarsko in trgovinsko raven

Svet | 06.10.2012, 10:26

Vrhovni predstojnik frančiškanov brat José Rodriguez Carballo, je ob prazniku ustanovitelja Sv. Frančiška, ki je bil minuli četrtek, sobratom namenil pismo z naslovom Solidarni in odgovorni. V njem v duhu Frančiškove karizme razmišlja o vlogi manjših bratov pri reševanju nastalih razmer. Še prej pa na zanimiv način opredeli vzroke za ekonomsko-finančno krizo.

Generalni minister reda José Rodriguez Carballo ugotavlja, da je sedanja kriza drugačna od prejšnjih. Njen vzrok je sistemski. V zadnjih letih smo bili priča naraščajoče prevlade financ nad realnim gospodarstvom; tudi politična sfera se je skoraj v celoti podredila financam. Prav je, piše Carballo, da med učinki krize poleg neenakosti v prihodkih spomnimo tudi na nepreglednost in nestalnost trgov, ki sta posledica vodilne vloge financ. Pri tem sta bila po njegovih besedah prizadeta zaupanje in verodostojnost, ki sta temeljni vrednosti za njihovo pravilno delovanje in njihovo zdržnost. Na tej poti so negovali utvaro vedno večjih finančnih dobičkov, dokler se ni rodila „ošabnost“ povezana s prepričanjem, da se zaslužek končno lahko osvobodi dela; s tem se je poglobil prepad med financami in realnim gospodarstvom.

V napuhu moči, ki je ovil finance, je praznino, ki jo je na trgih ustvarila erozija zaupanja in preglednosti, zapolnil pohlep, ki je postal značilnost finančnega kapitalizma. Rast čistega dobička je postala cilj, ki je bil skupen večjemu delu podjetniškega menagementa. Tudi samo zmanjševanje osebja je neredko uporabljeno kot vzvod za povečanje dobička delničarjev. Carballo zatem opozori na posledice: za veliko milijonov ljudi kriza pomeni brezposelnost. Nimajo več dohodka iz dela; bojijo se, da jim bo država ukinila borno podporo; umikajo se na rob družbe. Če temu dodamo še rast cen hrane, je preživetje mnogih ogroženo.

Vrhovni predstojnik frančiškanov ocenjuje, da sedanja kriza - skupaj s svetovno revščino, lakoto, vojnami in uničevanjem stvarstva - presega zgolj gospodarsko in trgovinsko raven, ampak ima tudi antropološko in etično razsežnost.

Tu se srečujemo s koristolovstvom, iskanjem osebnega dobička za vsako ceno in nebrzdanim potrošništvom. Ti motivi delovanja so oblikovali splošno sprejeto kulturo, v kateri človek išče izpolnitev sebičnih ciljev: za denar lahko dobim vse!

Kriza nas je opozorila, da ima tak način mišljenja veliko negativnih posledic. Tudi povsem tehnični poskusi posredovanj, da bi izšli iz krize, so neuspešni zaradi takšnega načina razmišljanja.

Carballo razmišljanje o krizi konča z ugotovitvijo, da premagovanje krize in spreminjanje našega sveta zahtevata spremembo ravnanja, ki bo dalo nov smisel našemu bivanju in oblikovalo drugačen model razvoja. V tem smislu daje evangeljska in frančiškanska duhovnost dragoceno luč, dodaja vrhovni predstojnik reda.

Svet, Cerkev po svetu, Evropska Unija
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...