AVDIO: Britance v predprazničnem obdobju čakajo predčasne volitve
Svet | 30.10.2019, 16:11
Državljani Velike Britanije bodo pred božičnimi in novoletnimi prazniki odšli na volišča. 12. decembra bodo predčasno izbirali parlament. Zdajšnji premier Boris Johnson je ocenil, da ga je treba osvežiti, saj bo le tako mogoče izpeljati odhod države iz Evropske unije. Prav to bo osrednja tema kampanje. Stranke se že pripravljajo nanjo.
Poslanci Johnsonu izpolnili željo
Odkar je Johnson poleti prevzel vodenje vlade v Londonu, je že trikrat predlagal predčasne parlamentarne volitve. V četrtem poskusu so mu poslanci le prisluhnili in potrdili, naj potekajo 12. decembra. Lordska zbornica, ki bo o datumu odločala čez teden dni, naj temu ne bi nasprotovala. Ključna je bila privolitev laburistov. "Ves čas so preračunavali možnosti svojega rezultata ob novih volitvah. Hkrati so se bali, da bi bile nove volitve Johnsonova pretveza, da bi onemogočil izstop iz Evropske unije z dogovorom," je ugotavljal mag. David Brozina s slovenskega zunanjega ministrstva. Kot je dodal za naš radio, so očitno dobili trdno zagotovilo, da je urejen brexit še mogoč. Dogovoru, ki ga je Johnson na novo uskladil z Brusljem, se namreč po 12. decembru le nasmiha večina v parlamentu na Otoku.
Zapleten dokument in nezaupanje sta vodila v novo preložitev brexita
V Združenem kraljestvu ratifikacija mednarodnega sporazuma ni dovolj za njegovo izvajanje. Z ustrezno zakonodajo ga je treba prenesti v nacionalni pravni red. Dokument, ki bo podlaga za nadaljnje odnose med Veliko Britanijo in Evropsko unijo, je zapleten, treba ga je temeljito preučiti, zato so si poslanci na Otoku želeli vzeti čas in mu še niso prižgali zelene luči. Mag. Brozina je opozoril, da večina še naprej nekoliko dvomi v Johnsona, kar je prav tako precejšen problem. "Pri brexitu se nezaupanje kaže v tem, da je britanski parlament najprej hotel razpravljati o prenosu sporazuma, preden bi dal dovoljenje vladi, da ga podpiše skupaj z Brusljem. Tu se je zapletlo, saj bi poslanci v tem postopku zavezali Johnsona k nadaljnjim korakom, česar on ni želel."
Johnsonu ni več treba prodajati dogovora, ki ga je sklenila njegova predhodnica
Bo tretja preložitev odhoda njegove države iz Evropske unije, tokrat do 31. januarja prihodnje leto, tudi zadnja? Tako kaže, je napovedal mag. Brozina. Ob tem je spomnil na pogoj, ki so ga postavile članice sedemindvajseterice - novih pogajanj o novem dogovoru ne bo več. "Mislim, da je tokrat resnost tega pogoja še bistveno bolj trdna, kot je bila prej. Johnson je dobil možnost kot premier skleniti dogovor. Zdaj gre za njegov dogovor. Ne prodaja več dogovora Therese May. Če ne bo uspel zagotoviti večine za ta dogovor, nima smisla, da bi šel v nova pogajanja."
Kakšen nauk lahko potegnemo iz te zgodbe?
Zgodba o odhodu Velike Britanije iz Evropske unije daje pomembno lekcijo. "Evropska unija je izjemno integriran, kompleksen sistem, kjer države članice med seboj delujejo zelo globoko. Iz takega združenja je izredno težko izstopiti, če prej ne predvidimo vseh možnih posledic," je prepričan mag. Brozina.