Blaž LesnikBlaž Lesnik
Miha MočnikMiha Močnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Granda kritičen do potez predsednika republike

Slovenija | 27.01.2012, 19:15

V tokratni oddaji Spoznanje več, predsodek manj je dogajanje v minulem tednu komentiral profesor dr. Stane Granda. Prepričan je, da je predsednik države Danilo Türk s svojimi zadnjimi potezami dokazal, da ni predsednik vseh in da „je bolj pripadnik neke ideologije, kot pa predsednik vseh državljanov“.

Grando je presenetila odločitev predsednika države, da za mandatarja ni predlagal nikogar. „Glede na to, da tako rad vztraja pri pravu, je po ustavi dolžan nekoga predlagati in se je tukaj izognil svoji obveznosti. S tem je pokazal, da je bolj politik, kot pa pravnik, ter da je bolj pripadnik neke ideologije, kot pa predsednik vseh državljanov.“

Opredeljevanje predsednika države za predsednika Pozitivne Slovenije je po besedah Grande vprašljivo. Meni, da se je s tem pokazalo, da je Türk človek zelo ozke politične opcije. „Takšnih napak ni delal niti Milan Kučan, ki je bil predsednik nekdanjih komunistov.“

Granda je kritičen tudi do predsednikove pobude, da bi mandatar postal bankir Marko Voljč. „Tisti visoki funkcionarji Udbe, ki so imeli brihtne otroke, so jih dali šolat za bančnike. V to generacijo sodita tudi Mitja Gaspari in Marko Voljč,“ poudarja Granda ter dodaja, da so prav ti bankirji krivi, da „smo z našimi bankami tam, kjer smo“.

Pri predsedniku države se dogaja nekaj čudnega, česar ne razumem, je še povedal Granda. „Ko ga opazujem, imam občutek, da je prepričan, da je demokracija v Sloveniji milost, ki izhaja iz njegovih rok in ust. Da mu je vse bolj tuje, da je demokracija pravica, da je on predsednik države zaradi državljanov in da je država Slovenija zaradi državljanov Slovenije. Vse to se obrača v stil Ludvika XIV.: Država sem jaz.“

Granda ocenjuje, da bi bilo od predsednika države korektno, da bi po neuspeli Jankovićevi kandidaturi za mandatarja predlagal Janšo. „Delati razlike med Slovenci na razdoru ... Ne vem, kam to pelje!“

Na vprašanje o poslancih, ki so iz drugih strank prestopili v Pozitivno Slovenijo, in tudi o tem, kakšno sodelovanje lahko od teh poslancev pričakuje nova vlada, odgovarja: „Če bi bil na mestu Zorana Jankovića, bi se največ ukvarjal z zanesljivostjo lastnih poslancev, če pogledate, koliko strank so nekateri že zamenjali.“ Zato meni, da so „prav ti oportunisti rak rana, ki bodo to počasi razjedali in tudi vreščali, saj moramo vedeti koliko medijev je na njihovi strani,“ je še povedal Granda.

Slovenija, Politika