Lojze Grozde
Blagoslov kapele bl. Alojzija Grozdeta
Slovenija | 20.01.2011, 09:07
Novomeški škof Andrej Glavan bo v četrtek, 20. januarja 2011, ob 18.00 v župniji Veliki Gaber blagoslovil zimsko kapelo blaženega Alojzija Grozdeta.
Ker je Veliki Gaber povezan s številnimi žrtvami povojnega nasilja, so se tamkajšnji verniki odločili, da zimsko kapelo poimenujejo po prvem slovenskem blaženem mučencu Grozdetu. V kapeli bodo shranjene tudi njegove relikvije. Udeležbo na dogodku so potrdili duhovniki, ki so povezani z blaženim oz. njegovo potjo v mučeništvo, umetniki, ki so sooblikovali vizualno podobo kapele ter verniki.
Blaženi Alojzij Grozde vzor za vsakega kristjana
Alojzij Grozde se je rodil 27. maja leta 1923 v Zgornjih Vodalah, župnija Tržišče. Študiral je na klasični gimnaziji v Ljubljani ter bival v Marijanišču in bil tudi član Katoliške akcije in zadnje šolsko leto prednik Marijine kongregacije. Med svojimi sovrstniki se je odlikoval kot marljiv dijak, predvsem pa je bil daleč naokoli poznan zaradi svojega doslednega in vzornega krščanskega življenja zakoreninjenega v evharistiji – katero je imenoval Sonce mojega življenja. Kot dejaven laik je s svojim zglednim načinom življenja, prežetim s Kristusovim duhom, pobožnostjo do Božje Matere Marije, vsakodnevno dokazoval kako je mogoče kot laik živeti ideal svetosti v vsakdanjem življenju.
Za Božič leta 1942 se je odpravil iz Ljubljane domov na Dolenjsko, da bi v krogu družine obhajal božične praznike. Preko Podtabora pri Strugah in Ambrusa je na novega leta dan, 1. januarja 1943 prispel v samostan v Stični, kjer je bil pri sveti maši in prejel obhajilo. Iz Stične je preko Trebnjega prispel na Mirno, kjer so ga pod krivo obtožbo umorili. Alojzij Grozde je tudi v najhujšem trpljenju iz prezira do vere, do konca ostal zvest temeljnim krščanskim idealom – odpuščanju in ljubezni do bližnjega. V tej ljubezni do Kristusa in Cerkve je komaj dvajsetleten daroval svoje življenje. Njegovo truplo, ki so ga kasneje našli v gozdu, so pokopali na pokopališču v Šentrupertu. Že takoj po smrti so se mu ljudje v molitvi priporočali kot mučencu za vero. Njegov grob na pokopališču v Šentrupertu je postal kraj številnih romanj tako posameznikov kakor skupin.
Alojzij Grozde je čudovit zgled krščanskega življenja in tako vzor za vsakega kristjana, še posebej za mladino. Njegova mučeniška smrt iz prezira do vere razodeva zvestobo krščanskim idealom, ki so jih ljudje na našem prostoru, pogumno izpovedovali tudi v najhujših trenutkih življenja slovenskega naroda.