Štefan IskraŠtefan Iskra
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Najveličastnejši Rupnikov mozaik v Sloveniji

Cerkev na Slovenskem | 21.08.2010, 07:00 Marta Jerebič

Murskosoboški škof Peter Štumpf bo v nedeljo v cerkvi sv. Helene na Pertoči blagoslovil novo delo p. Marka Rupnika, ki ga je avtor označil za svoj najveličastnejši mozaik v Sloveniji.

Cerkev sv. Helene na Pertoči od novembra v svoji notranjosti skriva mogočno umetnino, ki meri kar 92 kvadratnih metrov površine in prekriva skoraj celoten prednji del cerkve – prezbiterij. Mozaik je sestavljen iz tisoče drobnih in raznolikih kamenčkov, ki skupaj sestavljajo zgodbo z zelo globokim teološkim sporočilom, kar je nasploh značilno za vsa Rupnikova dela.

V celotnem mozaiku najbolj izstopa ogromen križ, ki preseneča s svojo črno barvo, saj je izdelan iz najtemnejšega kamna, ki ga je mogoče najti v naravi. Križ nosi na rami Jezus, ob njem pa je upodobljena njegova mati Marija. Zanimivo je, da je med njima praznina, ki jo je umetnik namenoma pustil za to, da jo zapolni duhovnik.

Na skrajnem levem in desnem robu mozaika stojita še Janez Krstnik in sveta Helena, ki jo je Rupnik vključil na željo faranov, saj je prav ta svetnica zavetnica župnijske cerkve na Pertoči. Na vrhu nad vsemi pa je zlata krogla kot simbol nevidnega Boga Stvarnika. Sestavni del umetnine je še tabernakelj, na vratcih katerega je upodobljena vsa zgodovina odrešenja. Vsi upodobljeni lik in elementi pa imajo tudi globok teološki pomen in sporočilo, ki ju naključni opazovalci po vsej verjetnosti težko razberejo, zato je v cerkvi ob obeh vhodih na voljo kratka razlaga mozaika.

Z Rupnikovo umetnino je celotna notranjost pertoške cerkve dobila novo podobo.

Z željo, da mozaik ne bi deloval kot tujek v prostoru, je pater svetoval, naj se najprej preuredi celotna notranjost cerkve. V skladu z Rupnikovim nasvetom so se tako leta 2007 začela pripravljalna dela, v sklopu katerih se je vgradilo talno gretje, prezidal mozaiku namenjen prostor ob oltarju, položil nov tlak, postavil nov oltar, ambon in krstilnik. Postavil se je tudi nov kropilni kamen, ki je edinstven v Sloveniji. Kropilnik predstavlja slapove, sestavljen pa je iz treh različno visokih kamnov, tako da lahko v najnižjega pomočijo prste tudi majhni otroci. V tem času pa je tudi mozaičar razvil zamisel za svojo umetnino, katere sestavljanje je nato trajalo veliko manj, kot bi marsikdo pričakoval. Rupnik je tako mozaik ob pomoči ekipe enajstih sodelavcev iz Centra Aletti iz Rima sestavil v štirih dneh. Pater pa je svojo umetnino na Pertoči označil kot najveličastnejši mozaik v Sloveniji.

Celotna naložba s postavitvijo mozaika je stala 250 tisoč evrov. K temu sta manjši znesek prispevali rogašovska in cankovska občina, preostalo pa verniki s prostovoljnimi darovi in župnija z odškodnino, prejeto za zemljišča, ki ji po denacionalizaciji niso bila vrnjena.

O UMETNIKU

Jezuit Marko Ivan Rupnik, rojen leta 1954 v Črnem Vrhu nad Idrijo, je eden najbolj priznanih slovenskih mozaičarjev. Po izobrazbi je teolog in slikar. Leta 1991 pa je pod mentorstvom enega največjih strokovnjakov za vzhodno teologijo, p. Špidlíka dosegel doktorski naslov na Fakulteti za misijologijo na Gregoriani, in sicer z disertacijo: Teološko-misijonski pomen umetnosti v esejih Vjačeslava Ivanoviča Ivanov.

Pater Rupnik že petnajst let vodi atelje duhovne umetnosti Centro Aletti v Rimu, ki v umetnosti išče stike med vzhodom in zahodom. Skupaj s sodelavci tega centra je izdelal številne mozaike po vsej Evropi, pa tudi v Siriji in ZDA. Njegovi posebno odmevni deli v zadnjem času sta mozaika v Fatimi (Portugalska) in v Lurdu (Francija). Med njegova najpomembnejša dela sodi mozaik, velik 660 kvadratnih metrov v kapeli Odrešenikove matere v Rimu. Za svoje najpomembnejše delo je leta 2000 prejel tudi Prešernovo nagrado. Poleg te je za svoje likovno ustvarjanje prejel še mnoge druge prestižne nagrade, med drugim častni znak svobode RS za prepoznavnost slovenske likovne umetnosti v svetu in mednarodno nagrado Beato Angelico za umetniško delovanje v Evropi. Njegovo umetnost, ki črpa iz tradicije zahodnoevropske in bizantinske mozaične umetnosti in to prenaša v sodobno formo, lahko v Sloveniji občudujemo v več kot desetih bogoslužnih prostorih, med drugim tudi v cerkvi sv. Helene na Pertoči.

Cerkev na Slovenskem
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...