Damijana MedvedDamijana Medved
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Petra StoparPetra Stopar
Papež pozdravlja vernike (foto: Robert Bahčič)
Papež pozdravlja vernike | (foto: Robert Bahčič)

Papež: spreobrniti se pomeni iti proti toku današnje miselnosti

Papež in Sveti sedež | 17.02.2010, 15:20 Marjana Debevec

Z današnjo pepelnično sredo vstopamo v postni čas, ki ga bomo sklenili s svetim tridnevjem. Papež Benedikt XVI. bo popoldne vodil spokorno procesijo. Slovesnost, ki se bo začela z molitvijo v baziliki Svetega Anzelma, se bo nadaljevala s procesijo proti baziliki Svete Sabine, kjer bo papež Benedikt XVI. daroval slovesno sveto mašo z obredom pepelenja. Že pri dopoldanski splošni avdienci pa je sveti oče povabil k spreobrnjenju.

Spreobrnjenje, je dejal papež, ne vključuje le nekaj majhnih popravkov, ampak pomeni popolnoma spremeniti tok našega življenja. Z drugimi besedami: spreobrniti se pomeni iti proti toku površinskega, povprečnega in nedoslednega načina življenja, ki nas sicer pogosto privlači, nas obvladuje in zasužnjuje. S spreobrnjenjem pa ciljamo na vrh krščanskega življenja in svoje življenje zaupamo Jezusu. On je namreč po papeževih besedah končni cilj našega globokega spreobrnjenja, ki ni le neka moralna odločitev, ampak odločitev za vero, ki nas popolnoma prevzame v intimnem občestvu z živim Jezusom.

Za spreobrnjenje, da bi zaživeli po Božji volji, pa je po papeževih besedah primeren vsak dan, tudi takrat, ko ne manjka težav, utrujenosti in padcev. Tudi takrat, ko bi najrajši zapustili to pot in se zaprli sami vase, v našo sebičnost in tudi takrat, ko se ne zavedamo kakšno potrebo imamo po tem, da bi se odprli Božji ljubezni in zaživeli po logiki pravičnosti in ljubezni, je še dejal papež.

Naše življenje nima konca

Drug poudarek papeževega nagovora pa je bil povezan s smrtjo in končnostjo. »Ob prirojenem strahu pred koncem, še posebej v sodobni družbi, ki na vse načine poskuša prikriti resničnost človeške izkušnje smrti, nas postna liturgija spominja na smrt trt nas vabi k realizmu in modrosti. Po drugi strani pa nas spodbuja, da bi vsak dan živeli novost krščanske vere o smrti. Božja beseda: »Pomni človek, da si prah in da se v prah povrneš«, nas spominja na našo krhkost, na našo smrt. Človek je prah in v prah se bo povrnil, je dejal papež, vendar pa je v božjih očeh človek tudi dragocen prah, kajti Bog je nam je namenil nesmrtnost.

Jezus je prostovoljno z nami podelil človeško naravo in našo krhkost, toda prav po njegovi smrti na križu je postal vir milosti za vse, ki vanj verujejo. Življenje, ki nima konca, se po papeževih besedah začenja že tu na zemlji, v polnosti pa se bo izvršilo po vstajenju mesa. Z obredom pepeljenja, je dejal papež, obnovimo našo odločitev, da bomo sledili Jezusu, da se bomo pustili prenoviti njegovi velikonočni skrivnosti, da bi tako premagali zlo in delali dobro, da bi pustili umreti našemu staremu grešnemu človeku in omogočili, da se rodi novi človek, ki ga bo preobrazila božja milost.

Papež in Sveti sedež
Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic) Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic)

Milostna smrt in usmrtitev namesto podpore?

O vprašanju samomora z medicinsko pomočjo naj bi odločali na referendumu 9. junija. SDS in NSi sta sicer v ponedeljek vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o omenjenem referendumu, kar bi ...

Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...