Nataša LičenNataša Ličen
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup
Starejšim od 60 let posvetovalna skupina predlaga drugi poživitveni odmerek (foto: Bor Slana/STA)
Starejšim od 60 let posvetovalna skupina predlaga drugi poživitveni odmerek | (foto: Bor Slana/STA)

Vrh poletnega vala prihodnji teden?

| 22.07.2022, 13:52 Tanja Dominko

Včeraj so v Sloveniji potrdili 1607 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, dan prej 1829, v ponedeljek celo 2764. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov narašča, trenutno je v državi več kot 21 tisoč aktivnih primerov okužb. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so dopoldne predstavili aktualne epidemične razmere, ob tem pa tudi priporočila strokovnih skupin. Posvetovalna skupina med drugim predlaga obveznost nošenja zaščitnih mask v zdravstvenem sistemu, v ostalih zaprtih javnih prostorih pa velja le priporočilo za nošenje maske.

Po besedah ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana ne želijo ustvarjati izrednih razmer, če jih ni. Stanje spremljajo iz dneva v dan. Zavedajo se okoliščin, zavedajo se tudi, da smo v novem valu epidemije. »Skratka še ne bomo zapirali, ne bomo počeli stvari, ki so jih naši predhodniki želimo dati ljudem vero, da imamo zadeve pod kontrolo, da ni potrebno represije in vsega ostalega. In tako bomo šli še do konca do točke, ko bo kovid dokončno postal endemska bolezen in se bomo z njo naučili živeti.«

Vrh tokratnega vala bo verjetno prihodnji teden, ocenjuje vodja posvetovalne skupine za spremljanje koronvirusa Mario Fafangel. Spodbudno je, da se bodo številke ustavile mnogo nižje, kot so se marca. In kakšne ukrepe predlaga skupina? »Zelo jasno priporočilo je, da v sedanji epidemiološki situaciji se priporoča delo na domu se vsem ranljivim skupinam in osebam starim 60 let in več. Na tem mestu lahko le pozivamo delodajalce, da tudi to omogočijo, je pa na drugi strani tudi poziv odločevalcem, da uredijo zakonsko podlago dela na domu.«

Prav tako posvetovalna skupina priporoča uporabo mask v zaprtih javnih prostorih. »To pomeni javni prevoz, to pomeni trgovine, to pomeni kinodvorane. To pomeni nakupovalni centri,« je našteval Fafangel. Kje pa posvetovalna skupina predlaga obvezne maske? »To je zdravstvo, kar pomeni bolnišnice, , zdravstveni domovi, tudi domovi za starejše občane, socialno varstveni zavodi in tudi lekarne. Maska je skrb zase in skrb za druge,« je dejal. Imunolog Alojz Ihan je pojasnil, da je za sedanji poletni val značilno, da je prekuženost z omikronom razmeroma visoka, hkrati pa: »Omikron je je podrazličica, ki pravzaprav ne povzroča tako hude bolezni, kot so povzročale prejšnje različice, povzroča pa seveda, kar vidimo v bolnicah, resnejše zbolevanje ljudi preko 60 let. To so naše in tuje izkušnje. In pa ne glede na leta hude bolezenske slike pri imunsko kompromitiranih ljudeh.« Zato so tem skupinam priporočili drugi poživitveni odmerek cepiva. Prav tako Ihan poziva vse, ki še niso opravili osnovnega cepljenja, naj to storijo, in opozoril na problem dolgotrajnega covida.

Pomemben del obvladovanje epidemije je tudi ukrep testiranja. Po besedah infektologinje z ljubljanske infekcijske klinike in ter članice delovne skupine za področje klinične obravnave in zdravljenja Mateje Logar primarna preiskava trenutno ostaja testiranje s hitrimi antigenskimi testi. V naslednjih tednih nameravajo okrepiti PCR-testiranje, ki omogoča tudi nadaljnje sekvenciranje za ugotavljanje prisotnosti podrazličic.

Za osebe s simptomi koronavirusne okužbe velja, da ostanejo doma in s tem omejijo sekundarne prenose. Izolacija še vedno traja sedem dni od začetka simptomov, nato jo je mogoče prekiniti z negativni rezultatom hitrega antigenskega testa. Pomembno je tudi, da osebe s sumom na okužbo testiranje opravijo čim prej, saj hitra diagnoza omogoča učinkovitejše zdravljenje. Na voljo sta namreč zdravili remdesivir in paxlovid, ki sta za preprečevanje težjega poteka učinkoviti zgodaj v poteku bolezni.

Vnebohod (photo: Pixabay) Vnebohod (photo: Pixabay)

Praznik Gospodovega vnebohoda

Slovesni praznik Gospodovega vnebohoda, ki ga v Katoliški cerkvi obhajamo danes, je spomin na dogodek, ko je od mrtvih vstali Kristus dopolnil zemeljsko delovanje in odšel v nebo. Gospodov ...

Darja Lovšin s svojo novo, peto knjigo o diabetični kulinariki  (photo: NL) Darja Lovšin s svojo novo, peto knjigo o diabetični kulinariki  (photo: NL)

Pogrevalnice namesto domače kuhinje?

Darja Lovšin je ustanoviteljica Zavoda Diabetes, v sklopu katerega so leta 1995 začeli izdajati revijo Dita, ki jo ureja, je tudi avtorica več knjig. Diplomirala je iz mednarodnih odnosov, kar ji ...