"Na račun boljšega izida bi radi uničili nekaj, kar je civilizacija ves čas imela za sveto."
Spoznanje več | 08.05.2024, 15:27 Tanja Dominko
Na volilno nedeljo bomo, kot kaže, imeli tudi posvetovalne referendume, danes so že začela teči opravila, ki so za to potrebna. Ustavno sodišče ima sicer nalogo, da presodi, ali je to primerno, a verjetnost, da bo to storilo pravočasno, je minimalna, nad čimer je sogovornik dr. Žiga Turk šokiran. Na Hrvaškem so v podobnem primeru ustavni sodniki odločili praktično takoj, če pri nas ne bodo, bomo dobili »samo še en simptom, da je ustavno sodišče del politične igre in podpira eno politično smer, kar je za izkaznico pravne države nezaslišano«.
To ni več demokracija, to je več šuma
Taktična igra Svobode, da vse skupaj izvedemo na isti dan, je razumljiva ni neumna, meni dr. Turk. »Vsake volitve so spričevalo uspeha političnih strank in ta koalicija s Svobodo na čelu nima kaj pokazati v teh dveh letih in bi jo ljudje na evropskih volitvah kaznovali. Zato poskušajo pripeljati na volitve koga drugega oziroma narediti te volitve privesek tematik, ki jih zagovarjajo, in tako pripeljati del volivcev. S temi zvijačami bi lahko izboljšali rezultat, kar je žalostno za demokracijo. Žalostno je tudi, če rečeš, da bodo tako volitve bolj legitimne, če bomo nanje pripeljali več ljudi, saj nameravajo pripeljati nekoga, ki na evropske volitve sicer ne bi prišel, tako pa pride in nekaj obkroži, čeprav je nezainteresiran in neobveščen o tej zadevi. To ni več demokracije, to je več šuma.«
Na račun boljšega volilnega izida bi tako radi uničili nekaj, kar je človeška civilizacija ves čas imela za sveto.
Kdo so tisti volivci, ki jih vabijo v koaliciji?
Dr. Žiga Turk v nadaljevanju razmišlja tudi o tem, kdo so tisti volivci, ki jih vabijo v koaliciji? »To so potencialni džankiji in tisti, ki nimajo osnovnega spoštovanja do življenja kot takega. Ki se jim zdi to, da dovoliš evtanazijo in od zdravnikov zahtevaš, da bodo ljudi ubijali, da bo to ostalo samo pri tem. ... Če narediš umiranje manj strašno, bolj dostopno, celo industrijsko, se bo to poznalo tudi pri tem, koliko si ljudje želijo otrok. Zdi se mi, da je nemogoče premisliti, na kaj bo vse to vplivalo. Na račun boljšega volilnega izida bi tako radi uničili nekaj, kar je človeška civilizacija ves čas imela za sveto.«
Če bi se nekaj takega dogajalo pod desno vlado, bi bilo vreščanje že ob sedmih zjutraj, končalo bi se v Odmevih ali pa v 24 ur zvečer.
Medijsko poročanje ne ječi pod kritiko vlade
Ob dejstvu, da sedanja vlada niza številne neuspehe na različnih področjih, kar se kaže tudi v stavkovnih aktivnostih, je zanimivo, da medijsko poročanje ne ječi od kritike vlade. Naš sogovornik ni presenečen. »Če bi se nekaj takega dogajalo pod desno vlado, bi bilo vreščanje že ob sedmih zjutraj, končalo bi se v Odmevih ali pa v 24 ur zvečer. Tukaj je pa vse mirno. Ljudje so otopeli, k temu pomagajo mediji, tudi to pomaga, da je oblast razmeroma trdna, saj ima Golob ogromno poslancev. V parlamentu so večinoma ljudje, ki jim je to v glavnem najboljša služba, če ne bi bili tam, ne morejo pričakovati, da bi bili na boljšem, zato so zainteresirani, da tam ostanejo. Gospodarstvo, od katerega bi pričakovali, da bo dvignilo glas, saj jim vlada meče polena pod noge, se noče zameriti. Bodisi zato, ker poslujejo z državo, bodisi ker so odvisni od kakšnih dovoljenj, inšpekcij. Situacija je daleč od tega, kar smo upali pred 35-imi leti. Čakamo do naslednjih volitev.«
Celotnemu pogovoru v oddaji Spoznanje več, predsodek manj prisluhnite tukaj.