Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Marta JerebičMarta Jerebič
Otroci (foto: Svklimkin / Pixabay)
Otroci | (foto: Svklimkin / Pixabay)

Šola od doma, kako bo z ocenami?

Novice | 06.04.2020, 11:15 Tanja Dominko

Vstopili smo v četrti teden izobraževanja na daljavo. Ministrstvo je prejšnji teden osnovnim šolam poslalo okrožnico s priporočili za preverjanje in ocenjevanje znanja v tem času. Šolarji bodo namreč počasi morali pokazati, kaj so se v tem času naučili. Pogovarjali smo se s predsednikom Združenja ravnateljev Slovenije Gregorjem Pečanom.

Priporočila ministrstva vsebujejo tudi nekaj navodil glede pouka na daljavo. Učiteljem ministrstvo svetuje, naj bo obseg učnih gradiv vsaj dva do trikrat manjše, kot bi ga uporabili pri rednem pouku. Naloge naj bodo takšne, da jih lahko učenci opravijo sami. Učencev naj ne obremenjujejo učencev z nalogami ali izdelki, ki bi potrebovali dodatno nabavljanje in iskanje materialov. Učencev in staršev naj ne obremenjujejo z dolgimi in nejasnimi navodili, obvezno naj upoštevajo starost učencev in spodbujajo njihovo samostojnost. Posebno pozornost naj posvetijo učno šibkejšim učencem. Izkušnje po teh treh tednih izobraževanja na daljavo so boljše, kot so pričakovali strokovnjaki. Predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan je to potrdil tudi v pogovoru za naš radio, čeprav je tudi priznal, naj si nihče ne ustvarja iluzij, da so vse slovenske družine in vsi učitelji tehnološko dobro opremljeni za tako poučevanje.


Kaj pa ocene?
Ministrstvo za izobraževanje v okrožnici osnovne šole poziva, naj v aprilu že preverjajo znanje učencev, in sicer z ustnimi in pisnimi odgovori, likovnimi, tehničnimi, praktičnimi in drugimi izdelki in nastopi učencev. Za samo ocenjevanje pa bo ministrstvo pripravilo spremembe pravilnika, v katerem bo določilo tudi število potrebnih ocen pri posameznem predmetu in način zaključevanja ocen.
V delovni skupini za pripravo smernic je bil tudi Gregor Pečan, ki pravi, da bo verjetno treba spremeniti tudi kakšen zakon, da bo drugačno ocenjevanje mogoče. Po njegovem mnenju bi zadostovalo, če bi do konca leta pri vsakem predmetu pridobili po eno oceno, saj je vendarle dve tretjini šolskega leta že za nami. Predvsem se bo treba ukvarjati tudi s slabšimi učenci in odkriti, kako bo mogoče popravljati negativne ocene, in pa omogočiti popravljanje ocen.
NPZ-ji pa verjetno v tem šolskem letu ne bodo izvedeni.


Pogovoru s predsednikom Združenja ravnateljev prisluhnite na povezavi na levi strani.

Novice
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.