Petra StoparPetra Stopar
Oblačila (foto: Pexels)
Oblačila | (foto: Pexels)

Omare odpret´ in cunje preštet´!

Pogovor o | 22.04.2021, 08:25 s. Meta Potočnik

Oblačila so naš vsakdan, so poceni, in trendi hitre mode povečujejo nepremišljene nakupe, kar negativno vpliva tako na okolje kot povečuje socialne nepravičnosti. Kako lahko s spremembo življenjskih navad prispevamo k izboljšanju, boste slišali v oddaji Pogovor o.

Najboljši je tisti odpadek, ki sploh ne nastane! Pri oblačilih, ki jih na globalni ravni recikliramo le 1 %, to še posebej velja. Zato so se partnerji, ki vlečejo niti projekta Obleka naredi človeka, odločili, da nas s prvim slovenskim Dnevom v rabljenih oblačilih, ki ga obeležujemo danes, spodbudijo k ponovni uporabi oblačil, kjer imamo po podatkih raziskave Slovenke in Slovenci še kar precej rezerve. Danes torej pobrskajte po omarah in si nadenite oblačila iz druge roke, pomeni tista oblačila, ki vam jih je nekdo podaril, ste jih kupili v trgovini iz druge roke ali si jih zamenjali med prijatelji in znanci.

PRISLUHNITE CELOTNEMU POSNETKU ODDAJE "POGOVOR O"

Na svetu vsako leto proizvedemo približno 150 milijard kosov oblačil in z njimi ustvarimo skoraj milijonov ton odpadkov. Raziskave kažejo, da vedno več kupljenih oblačil sploh nikoli ne oblečemo ali jih oblečemo le enkrat. Če bi kupovali manj in bolj premišljeno, bi z nakupom kvalitetnejših oblačil le-tem podaljšali življenjsko dobo in zmanjšali tone tekstilnih odpadkov. Po mnenju predstavnice gibanja Pravična trgovina Žive Lopatič je "velik vzrok odpadkov industrija hitre mode, ki s proizvodnjo poceni oblačil izdeluje vedno več, posledično jih ljudje vedno več kupujemo in veliko odvržemo. Ali se zavedamo, da je majica za pet evrov vredna veliko več? Torej je moral to nekdo plačati namesto nas: ali z prenizkim zaslužkom ali celo svojim življenjem, kajti industrija poceni oblačil poleg škode za okolje ustvarja tudi nepravične delovne prakse in socialno nepravičnost predvsem v azijskem svetu."

Živa Lopatič
Živa Lopatič © osebni arhiv

Podobno so izkoriščani mnogi pridelovalci bombaža zaradi nizkih odkupnih cen, visokih stroškov proizvodnje ali celo prisilnega dela. Zato nas predstavnica Ekologov brez meja, Katja Sreš, v današnjem Dnevu v rabljenih oblačilih, spodbuja k iskanju alternativnih praks in k spremembi življenjskega sloga, s čimer lahko vplivamo na proizvajalce oblačil: »Predvsem nakupujmo premišljeno, poglejmo, kaj vse že imamo in ali res potrebujemo nov kos oblačila.«

Katja Sreš
Katja Sreš © osebni arhiv

Pogovor o
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.