Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Mineva 200 let od obnovitve jezuitskega reda, ki se je moral v drugi polovici 18. stoletja za več desetletij umakniti iz večine evropskih držav. Za to, da ga je papež Pij VII. 7. avgusta 1814. z odlokom Sollicitúdo ómnium Ecclesiárum obnovil, je zaslužen tudi ljubljanski jezuit p. Gabriel Gruber. Jezuiti v Sloveniji so se pomembnega jubileja spomnili prejšnji četrtek, na god svojega ustanovitelja sv. Ignacija.
Predsednik države Borut Pahor je danes sprejel predsednika državnega zbora Milana Brgleza. Po pogovorih z njim je dejal, da bo v začetku prihodnjega tedna opravil pogovore s poslanskimi skupinami o predlogu mandatarja. Če bi se pokazali jasni obrisi koalicije, bi svoj predlog državnemu zboru lahko predlagal 18. avgusta, poslanci in poslanke pa bi o tem lahko odločal 22. avgusta.
Trg sv. Petra v Vatikanu, ki ga je opoldne zajela ploha, preplavljen z razprostrtimi dežniki, je bil podoben velikemu živo-pisanemu morju. Množica romarjev je kljub dežju pozorno prisluhnila nagovoru papeža Frančiška. Ta je iz evangeljskega odlomka o Jezusovi pomnožitvi kruha, izluščil tri temeljne smernice krščanskega življenja. Gre za osnovne drže značilne za Jezusovega učenca: sočutje, delitev in evharistija.
Kaj pomeni biti v službi ljudi? Biti ljudem na voljo? Služiti državljanom? Delati v dobro skupnosti, države, naroda? Pred leti sem daleč od doma, v državi z utrjeno demokracijo doživel, kaj pomeni biti „javni uslužbenec“.
Državni zbor se je danes sestal na ustanovni seji svojega sedmega sklica, potrdil je mandate poslancem in poslankam ter za svojega predsednika izvolil poslanca SMC Milana Brgleza. V uvodnem delu zasedanja je zbrane nagovoril tudi predsednik države Borut Pahor. V ozadju zasedanja pa je bilo čutiti spopad za mandat Janeza Janše, ki je bil sicer potrjen, a stranke kontinuitete upajo, da ne za dolgo. Tudi zato so pred parlament prišli člani Odbora 2014 in mu izrazili podporo.