Nataša Ličen
Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.
Marko Juhant, specialni pedagog, ki smo ga znova gostili v oddaji »Za življenje, za danes in jutri«, je opozoril pred pretiravanjem tudi na vzgojnem področju. Številčno smo Slovenci majhni, ne kulturno, številčno, kar nas ob odločanjih, kako naprej in kam, pogosto zanese predaleč. Ravnotežje mora biti povsod, tudi pri izobraževanju za poklice in ostale dejavnosti. Naša težava je obvarovanje, Bog ne daj, da bi moral kdo resnično delati in bi s tem dobil realno izkušnjo dela v proizvodnjah ali v ostalih delovnih procesih.
Na praznik Brezmadežne smo v Dijaško oddajo povabili mlado ženo, ki je skozi številne težke življenjske preizkušnje zgodaj okusila grenkobo tega sveta, posebej slave in denarja. Slovenijo je obiskala v času knjižnega sejma, ko smo se z njo srečali tudi za radijski pogovor.
Poročali smo že, da se je po dveh letih znova odvijalo tradicionalno evropsko tekmovanje v poklicnih spretnostih, letos ga je gostilo švedsko mesto Goethenbourg. Mladi iz vse Evrope, stari od osemnajst do petindvajset let so se potegovali za naslove evropskih prvakov v poklicnih spretnostih. Od dvanajstih slovenskih tekmovalcev je Rok Verstovšek Tanšek dosegel naslov evropskega podprvaka v kamnoseštvu, medalje za odličnost pa so dosegli informatika Žan Črnivec in Klemen Pal ter stavbni lesar Nejc Zupančič. Iskrene čestitke.
Se še spomnite evropskega tekmovanja mladih v poklicnih spretnostih EuroSkills? V Sloveniji za redno in uspešno udeležbo naše države na omenjenem tekmovanju skrbi Center RS za poklicno izobraževanje. Še več, v zadnjih nekaj letih so uspeli razviti pestro mrežo sodelujočih, Srednjih poklicnih šol, mentorjev in mladih. Slednji se pogumno soočajo s konkurenco in dosegajo tudi zavidljive uspehe.
V naši državi imamo vsak tretji petek v novembru Dan slovenske hrane, praznik doma pridelane hrane. Glavni cilj oziroma namen razglasitve takšnega dne je podpora slovenskim pridelovalcem in predelovalcem hrane ter spodbujanje zavedanja in pomena domače samooskrbe, ohranjanje čistega, zdravega okolja, ohranjanje podeželja, seznanjanje mladih s postopki pridelave in predelave hrane in spodbujanje zanimanja za dejavnosti na kmetijskem področju. S hrano je povezana tudi kultura, navade ljudi, poklici, gospodarstvo, podoba krajine in še mnoga ostala področja. Dan slovenske hrane zato ne moremo in ne smemo povezovati samo s področjem prehrane. O hrani smo govorili z mladimi, ki jim lahko prisluhnete v Dijaški oddaji.