Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Vrhunski štruklji sredi planinske idile (foto: moji struklji.si)
Vrhunski štruklji sredi planinske idile

Ideja po drugačnih štrukljih, ki se je razvijala na planšariji Kofce

Slovenija | 21.07.2017, 13:49 Nataša Ličen

Poznate Košuto, ki je s svojim več kot deset kilometrskim dolgim grebenom verjetno najdaljša slovenska gora? Pod njenim vznožjem je več planinskih domov, na južnem pobočju zahodnega dela Košute je planina Kofce, kjer stoji Planinski dom, v katerem diši po okusnih in tradicionalnih jedeh s priokusom sodobnega. 

V rubriki »Ni meje za dobre ideje« smo spoznali oskrbnika planinske koče na Kofcah, drugače tudi odličnega kuharja, Petra Vogeljnika. Pred petnajstimi leti je začel razmišljati, kako bi razvil svojo zgodbo planšarske hrane in planincem ponudil nekaj novega. Tako so se začeli razvijati njegovi štruklji, glas o njihovi odličnosti so planinci ponesli vse do prestolnice.

Prvi štruklji so nastali na Kofcah, kjer je Peter kot osemnajstletni fant pomagal očetu pri vodenju planinskega doma. Kmalu se je izkazalo, da je v njem dovolj podjetnosti, delavnosti in odgovornosti, da lahko prevzame očetovo delo. Raslo pa je tudi povpraševanje po štrukljih in Peter je začel razmišljati o razširitvi svoje ponudbe.

Vrhunski štruklji, ob katerih si obliznemo vse prste
Vrhunski štruklji, ob katerih si obliznemo vse prste © moji struklji.si

Tako je nekega dne ustvaril čokoladne štruklje, ki so še po dobrih desetih letih pravi hit. Čokoladnim so se kmalu pridružili še borovničevi, zelenjavni, pehtranovi, medeni in mnogi drugi že znani in popolnoma novi okusi. Med najbolj nenavadnimi so prav zagotovo vrtnični štruklji iz divjih vrtnic, ki pa so bili ukinjeni zaradi rahlo neprijetnega vonja po parfumu. A to ga ni ustavilo pri kovanju novih idej in možnosti. Tako so nastajali in še vedno nastajajo dišeči in mamljivi štruklji.

Planinski dom na Kofcah
Planinski dom na Kofcah © obcinatrzic

Petrovo ustvarjanje novih in novih okusov in kombinacij vedno spremljajo naravne, sveže in lokalne sestavine. Peter Vogeljnik: »Razvili smo svojo obliko štrukljev in svoje okuse, trenutno jih imamo dvajset vrst, od klasičnih do precej sodobnih, zanimivih kombinacij. Želeli smo biti drugačni in trgu ponuditi nekaj novega. Planinci, ki so na Kofcah prvi okušali štruklje so bili navdušeni in prav oni so nas spodbujali, da smo štruklje pripeljali v mesto, tako imamo z letošnjim letom trgovinico pod Plečnikovimi arkadami, kamor vas prijazno vabimo. Odziv je dober in z odločitvijo smo zadovoljni. Tudi planina Kofce postaja vse bolj prepoznavna, največ nas obiskujejo družine, gotovo so štruklji dodatna motivacija otrokom, da z večjim veseljem godijo navkreber. Recept naših štrukljev je originalen, razvili smo jih sami in seveda smo za to potrebovali veliko zvaljanega testa in veliko štrukljev je bilo treba skuhati, da smo dobili tiste prave.«

Štruklji, kjer se tradicija povezuje s sodobnostjo
Štruklji, kjer se tradicija povezuje s sodobnostjo © moji struklji.si

Slovenija, Oddaje
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...