Nataša Ličen
Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.
Ob godovnem prazniku v spomin na spreobrnjenje apostola Pavla smo v redni večerni oddaji s prof. dr. Jožetom Ramovšem pretresali večno napetost med stalnostjo in spreminjanjem. Brez zakoreninjenosti v vrednote človek skrene s poti, tako kot le zagledanost v konzervativno tudi ni dobra, saj ob vpeljavi sprememb v družbi lahko pride do hudih napetosti, do težko obvladljivih prelomov. Zakoreninjena svoboda je pot, ki ji skušamo slediti. Zdrav razvoj posameznika in sožitja v skupnosti se dogajajo tam, kjer so ljudje zakoreninjeni v stvarnost in svobodni za ustvarjalno oblikovanje ob razpoložljivem. Današnja multikulturnost je dobra, vendar če je zakoreninjena v lastno.
Zadnje intervjuje z njim smo lahko brali ob njegovi zlati maši. Ker ga je istega leta zadela možganska kap, se je potem nastopanju v javnosti raje ognil, saj pravi, ni več v takšni kondiciji in tudi težje govori. V svoji skromnosti doda, da ni delal toliko kot bi kdo želel na znanstvenem področju, raziskovanju se je posvečal le toliko kot je bilo treba. Mašniško delo, duhovništvo je pri njem na prvem mestu, tega pa ne povezuje z delom za znanost.
Skoraj pet tisoč kilometrov nas loči do arabskega mesta Dubaj, kjer se med več kot stodevetdesetimi državami iz vsega sveta na svetovni razstavi predstavlja tudi Slovenija z zasnovo paviljona, ki pritegne. Do sedaj se je zvrstilo približno sto poslovnih dogodkov in je paviljon obiskalo približno štiristo tisoč obiskovalcev.
Pri vzgoji radi ukazujemo, zapovedujemo. Ko otroku rečemo, ne smeš tega, to je narobe in podobno, ga že vnaprej z določenim očitkom zakoličimo. Ne damo mu možnosti razmišljanja. To je narobe in konec! S takšno trditvijo ne spodbudimo budnosti, da bi otrok lahko razmislil o posledicah svojih dejanj.
Naš sogovornik v Svetovalnici, ko smo se pogovarjali o priložnostih epidemije za osebno rast, je tudi član mednarodne komisije Galilejo, kjer se o zarotah in lažnih novicah glede kovida ne pogovarjajo.