Nataša Ličen
Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.
Pod naslovom Izobraževanje, bankomat za finančni primanjkljaj?, so pri Dijaški organizaciji Slovenije pred dnevi poslali v javnost sporočilo v odziv na napovedana enostranska varčevanja, ki bi posegla v financiranje programov za mlade. Na seznamu varčevalnih ukrepov so se znašli ukinitev financiranja dodatne učne pomoči, določenih programov srednjega šolstva, tudi projektov in dejavnosti, znižali naj bi stroške pri uporabi računalniških aplikacij, omejili mednarodne dejavnosti, pa tudi vpis v poklicni in maturitetni tečaj ter varčevali pri preverjanju znanja na maturi in nacionalnem preverjanju znanja.
Otroci se učijo tako, da opazujejo svet okrog sebe in najbližji svet so jim starši. Pozneje tudi sorojenci. Prva oseba, ki jo otrok oponaša in na katero se naveže, pa je običajno mama. Če bi bili pozorni, bi videli, da otrok že po tednu, dveh z gibi sodeluje pri previjanju. Če bi znali opazovati, bi pri vzgoji lahko marsikaj spremenili, na preprost način, z drugačnim ravnanjem. Veliko odgovorov, ko ne vemo kako, bi dobili preko otrokovega obnašanja, preko njegove govorice telesa. Tako je v sobotni oddaji Za življenje, za danes in jutri razmišljal specialni pedagog Marko Juhant.
Pri Odboru za mlade Škofije Novo mesto pripravljajo tri dogodke, ki se bodo odvijali v Zavodu Friderika Ireneja Barage v Šmihelu. Dogodki so povezani z dvestoletnico rojstva velikega prijatelja mladih, sv. Janeza Bosca, ki goduje zadnji januarski dan. Prav zato bodo dogodki v teh dneh. Začenjajo se jutri popoldne, v soboto, 10. januarja, ko bodo gostili vsem dobro znanega igralca Gregorja Čušina z njegovo monodramo Peti evangelij.
Na žalost je medvrstniškega nasilja v Sloveniji veliko. Vsak tretji otrok in mladostnik pa njegova žrtev. Komaj verjamemo tem številkam, ki nas opozarjajo na toliko stisk nedolžnih. Vedno več je tega na internetu, kjer se objavljajo neprimerne vsebine, posebej fotografije in komentarji, ki imajo zelo neugodne posledice za otroke. Problem je izredno pereč in razširjen, zato je bil izbran za temo družbeno odgovornega projekta Plaktivat, ki združuje ljudi iz kreativnih industrij v skupni zgodbi.
Z novim letom boste v programu radia Ognjišče vsak četrtek dopoldne slišali kratke pogovore o dobrih rešitvah. Javna glasila vse preveč izpostavljajo-mo zgodbe neuspehov. Med nami je veliko ljudi, ki so zelo ustvarjalni in inovativni. Zakaj se o njihovih rešitvah ne govori in njihovi obrazi niso na prvih straneh časopisov oziroma njihovi glasovi niso med bolj prepoznavnimi v radijskih medijih? Raziskave kažejo, da so mladi pogosto manj politično aktivni kot odrasli, vendar praviloma le takrat, ko gre za konvencionalne oblike politične participacije. No, recimo na spletu pa je zgodba že drugačna, tam so še kako prisotni. Zakaj se jim ne bi torej približali po tej poti, so se vprašali tudi v Velenju in ustvarili odmeven in uspešen projekt, Urbane točke. Z vključevanjem lokalnega prebivalstva želijo prebivalce občine Velenje spodbuditi k javnemu izražanju mnenja o ureditvi konkretnih lokalnih problemov.