Mladi sogovorniki dijak in dijakinje Koroške Visoke šole za gospodarske poklice
Duhovni svet, dobro ter slabo v njem – Postna duhovna obnova za mlade s Koroške
Oddaje | 05.03.2015, 13:40 Nataša Ličen
Za Dijaško oddajo, prvo v marcu, smo pripravili reportažo z duhovne obnove dijakov Višje poklicne šole na avstrijskem Koroškem, kamor so nas povabili. Srečanje je bilo v Repnjah pri Ljubljani. Prvi vtis je izkazoval sproščeno, veselo dogajanje. Polno smeha in povezanosti. Skupina dijakov je ob kitari prepevala in se predajala opoldanskemu počitku. Nekateri so čas odmora izrabili za pogovor, peščica njih pa se je prijazno odzvala povabilu k pogovoru za naš Radio.
Izbrali smo morda res nekoliko zahtevnejšo temo duhovne obnove, ker mlade želimo naučiti razmišljanja z lastno glavo
S. Urša Šebat, Šolska sestra sv. Frančiška Kristusa Kralja: »Z dijaki četrtega letnika s Koroške Višje šole za gospodarske poklice gremo enkrat v šolskem letu na duhovno srečanje. Hodimo redno v Repnje, ker so tu naše sestre, ki nas lepo in gostoljubno sprejmejo. Mi pa si v tem času lahko vzamemo več časa zase, za spoznavanje drug drugega. Podrobneje se vsakič srečamo z eno od tem, ki jo skušamo čim širše predstaviti, tudi s pomočjo vabljenih predavateljev in se o določeni vsebini poglobljeno pogovarjamo z mladimi. Letos smo izbrali eksorcizem, dobro in hudo v duhovnem svetu. Pomembno je, da se zavedamo duhovnega sveta in da se z njim ne gre igrati. Želja je, da bi se ob tem mladi še bolj povezali z Bogom in Mu zaupali. Molitev nas osvobaja in nas zbližuje in Bog je nad nami, ima veliko moč. Pri pogovoru nam pomagajo tudi gostje, letos je bil to br. Joško, kapucin. Zaupal nam je svoje srečevanje z Bogom, spregovoril o svoji poti in kako zdaj osvobojen in rešen živi tesno povezan z Bogom. Obiskal pa nas je tudi Marjan Vetrnik, ki je bil zelo konkreten v opisu problemov, s katerimi se srečuje kot eksorcist in duhovnik. Pomembno je, da se te teme ne lotimo prezgodaj, mladi morajo znati ustvarjati že svoje mnenje, da se ne obesijo na vsako besedo, da se znajo odločati, kaj je dobro in kaj ne.«
Kaj pa menijo mladi?
Katarina z Jesenic: »Na duhovni obnovi se v razredu lahko zelo povežemo. Sprostimo se, si odpočijemo od šole, in v druženju lažje spregovorimo o temah, ki so težke in o katerih ni lahko govoriti z vsemi in pred celotnim razredom. Izvedeli smo veliko novega, tudi kar si ne bi nikoli mislili, da obstaja.« Teja z Jesenic: »Teme so zelo različne, letos se pogovarjamo o duhovih in o izganjanju zla, o eksorcizmu. Je zanimivo in napeto, včasih tudi provokativno. Imamo se super in smo se zelo vživeli. Nekateri podatki so bili presenetljivi in se z vsemi nismo strinjali.« Simon, ki je doma blizu Celovca: »Tema letošnje duhovne obnove je kar težka, je težja v razumevanju. Smo precej različnih mnenj. Če ne doživiš, težko razumeš. Prav pa je, da imamo različna mnenja, saj se odločamo sami.« Katarina iz Celovca: »Tudi moj mnenje je, da je ta tema zelo težka in se je vanjo treba precej poglobiti, če jo želimo razumeti. Strinjam se s Simonom, če ne veš za to, o tem ne razmišljaš.« Kristina iz Radovljice: »No ja, odvisno od človeka. Če enkrat to doživiš, te je strah, dokler pa se o tem samo pogovarjamo, nam je morda res nekoliko tesno pri srcu, ampak je pomembno, da se pogovarjamo tudi o tem, da poznamo obstoj tudi tovrstnega. Tema je provokativna, smo si kar malo skočili v lase z besedami. Duhovni svet je dobro poznati. Nekateri imajo sposobnosti, da s tem lahko drugemu tudi škodijo.« Manca iz Kočevja: »Vsekakor je težka tema, nekaj deklet je imelo ponoči težave pri spanju, strah jih je bilo. Pomembna je poglobitev, če želimo razumeti. Potrebujemo čas, da si bomo ustvarili svoje mnenje."
Post in postne odpovedi
Mladi sogovorniki Katarini, Simon, Teja, Kristina in Manca razmišljajo: »Če se poglobimo v post, je lahko postni čas nekaj zelo lepega. Na začetku si zadam pet postnih odpovedi, da do konca izpeljem vsaj eno, ha, ha … Post je zame kar težko obdobje, zadnja tri leta se z njim bolj ukvarjam, v postu odkrivam, česa sem sposobna in kakšno preizkušnjo vzdržim. Ne dokazujem se drugim, zase vem, za kaj to delam in kaj želim doseči. Bolj se povezujemo z Bogom v postu. Prav je, da se ob postu poglobimo v zgodovino tega obdobja, da to ni samo nekaj zgodovinskega, kar vzdržujemo kot dediščino, ampak je tesno povezano predvsem z osebno rastjo. Post je zame, da se odpovemo stvarem ali navadam, ki nam vzamejo veliko časa. To je priložnost, ko se lahko ozremo vase, pogledamo nazaj in vidimo, kaj lahko v prihodnje naredimo bolje.«
Mladi so spregovorili tudi o sprejemanju drugačnega kulturnega okolja, o dvojezičnem prostoru in o šolanju v njem, in kje v tem vidijo prednosti ter morebitne pomanjkljivosti. Vabljeni k poslušanju Dijaške oddaje, danes ob 17.05.