Mirjam Judež
Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.
Ob sproščanju ukrepov in prihajajočih poletju se postavlja mnogo vprašanj, kako izvesti, organizirati oratorije, počitnice za ranljivejše skupine, letovanja, … V Svetovalnici, ki jo je vodil Blaž Lesnik, smo gostili Simono Perčič dr. med., spec. jav. zdrav. iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ): »Trenutno je epidemološka slika ugodna. Kaj bo, ne vemo, zato se lahko ukrepi spreminjajo. Virus ne bo šel nikamor, lahko nas čakajo zelo težki časi, zato je treba vzdrževati osnovne ukrepe po preklicu epidemije. Problem je, da vemo zelo malo o virusu. Ne vemo, kako se prenaša, kakšna natančna so obolenja pri starostnikih, odraslih, otrocih, ne vemo, koliko časa se kje zadržuje. Vsak dan je več novih dognanj, ampak še vedno vemo zelo malo. «
Na Svetovni dan kolesarjenja se je začel letošnji projekt »S srcem za morje otrok«, ki bo povezan z gibanjem in dobrodelnostjo. Projektu se je priključil tudi Radio Ognjišče in upamo, da se mu boste tudi vi, dragi poslušalci in poslušalke. Na daljavo, prek Skypa, smo v naši Svetovalnici gostili Nežiko Čulk iz podjetja MIK Celje, ki dobrodelno pelje otroke na morje že 15. leto zapored. Oddajo je vodil Blaž Lesnik.
V oddaji Pogovor o smo ob sklepu epidemije gostili direktorja Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik Aleša Rozmana, kjer je bilo v času epidemije hospitaliziranih 58 bolnikov, žal pa so imeli tudi 11 smrtnih primerov, s povprečno starostjo nad 80 let. Vseeno pa ga veseli, da sta med ozdravljenimi tudi dve 95-letni bolnici. »V času epidemije so se pokazali tisti posamezniki, ki znajo zelo pozitivno prispevati, so zelo požrtvovalni in kreativni, so pa tudi drugi, ki svojega strahu ne znajo prav kanalizirati in iščejo krivca za nastalo situacijo. Pojavi se še problem ekonomske krize, izpad dohodkov, nekateri so ostali brez služb in tukaj se pojavljajo stiske.«
Smo v tednu slepih in slabovidnih, katerega glavni namen je ozaveščanje videčih o vsakodnevnih potrebah in težavah, s katerimi se srečujejo slepi. Konkretno in iz prve roke je o omenjenih izzivih v Svetovalnici spregovorila Sonja Pungertnik, Slovenka leta 2014, sicer pa naša dolgoletna sodelavka, avtorica in voditeljica oddaje Luč v temi, ki je na sporedu vsako drugo nedeljo ob 19. uri. »Slepi in slabovidni smo druge vrste invalidi. Smo tisti, ki nas družba zelo sprejema, toda še vedno smo »nekdo drug«, mi pa si neprestano prizadevamo, da bi bili enakovreden, enakopraven, »enako vzet« del družbe. Želimo razbiti predsodke in stereotipe, ki jih ima družba o nas, še preden nas sploh spozna.« S Sonjo Pungertnik se je na daljavo, prek Skypa, pogovarjala Tanja Dominko.
Postavitev katerekoli težje diagnoze povzroči pri bolniku čustveno stisko, jezo, šok, žalovanje … Kako poteka proces sprejemanja vseh teh čustev, smo govorili v Svetovalnici, v kateri je bil naš gost dr. Bogdan Polajner, univ. dipl. psihoterapevt iz združenja Bonding. »Pri nekaterih bolnikih je trajalo nekaj let, da so prepoznali, da je življenje lahko kljub bolezni lepo. Najtežje je narediti bitko s samim s seboj, da hočem živeti in bom živel! Stroka je tu premalo zraven, obstajajo pa poti, da se tem pacientom in njihovim družinam strokovno pomaga.« Z bonding psihoterapevtom dr. Polajnerjem se je pogovarjal Blaž Lesnik.