Mirjam Judež
Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.
2. dan radijskega misijona smo sklenili z večernim pogovorom v živo o božji in človeški ljubezni. Naša gosta preko Skype povezave sta bila nadškof dr. Marjan Turnšek in operni pevec Marko Fink. Pogovor je vodil Jože Bartolj, v živo ste ga lahko spremljali tudi prek Facebooka.
V Svetovalnici smo danes gostili Marijo Krebelj, posvečeno sestro v skupnosti Emanuel, sicer pa profesorico slovenščine in teologije. Marija je posvečen laik, dela kot učiteljica slovenščine v Vzgojnem zavodu Planina, ima svoje prihodke, a je v svetu prisotna kot vsi ostali ljudje, hkrati pa moli, hodi k maši in živi kot redovnica. Njeno delo v zavodu je zelo široko, je tudi precej vzgojnega dela, saj mladostniki ne živijo s svojimi starši oz. le za krajši čas. Z njo smo klepetali o Ljubezni in kako pomanjkanje le te lahko (usodno) zaznamuje življenja tistih otrok, ki je niso bili deležni oz. ne v pravi meri. Z Marijo Krebelj se je prek Skypa pogovarjal Jure Sešek. Koliko ljubezni pričakujejo ti mladi? »Neskončno in brezpogojno ljubezen. Če jo začutijo, se odprejo! Ta ljubezen jih gradi in tudi oni gradijo mene.«
V Svetovalnici smo gostili zakonskega in družinskega terapevta Miha Ruparčiča iz Družinskega inštituta, s katerim smo se na daljavo pogovarjali o družinski dinamiki v teh dneh, šolanju na daljavo in sedmih sestavinah na krožniku duhovne hrane prof. Siegla, ki so: spanje, fizična vadba, fokusirano delo, čas za notranji uvid, čas za počitek, prosto igro in čas za povezovanje.
Preživljanje dni in tednov doma ob omejenih stikih in spremenjeni dnevni rutini lahko neugodno vpliva na naše počutje. V teh izrednih razmerah so se slovenske redovnice in redovniki odločili, da ponudijo možnost duhovnih pogovorov po telefonu, minuli teden pa je Zbornica kliničnih psihologov dala na voljo svoje strokovnjake za pogovor po telefonu. Na daljavo smo gostili klinično psihologinjo Leo Štern, s katero se je pogovarjal Blaž Lesnik.
Za nami je dober teden ostrejših ukrepov za zajezitev širjenja okužbe koronavirusa in poglavitno vprašanje, ki si ga postavljamo, je, kako v teh izrednih razmerah živeti čimbolj običajno življenje. En vidik je tudi preskrba s hrano in naša gostja v Svetovalnici je bila mag. Tatjana Čop, urednica priloge Predelava in predelava, ki izhaja kot priloga strokovnega mesečnika Kmetovalec. Z njo se je na daljavo pogovarjal Robert Božič in ker se s Tatjano že dlje časa poznata, jima tikanja ne bomo zamerili.