Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tanja DominkoTanja Dominko

Mirjam Judež

Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.

  • Osteoartroza je najpogostejša revmatična bolezen, za katero pa ni zdravila (photo: congerdesign / Pixabay)
    15.10.2020, 12:42

    O revmatični bolezni

    12. oktober je bil svetovni dan revme oz. bolnikov, ki živijo s to boleznijo. Vsak, ki je starejši od 60. let, se srečuje z revmatično boleznijo. Naš gost je bil prof. dr. Matija Tomšič, s katerim se je pogovarjal Blaž Lesnik.

  • Jesen je bogata s plodovi, pridelki in barvami (photo: Sabrina Ripke / Pixabay)
    14.10.2020, 13:29

    Fanči Perdih: Oktobra pobiramo pridelke, pripravljamo kompost in grede za zimske setve

    Mesec je naokrog in znova smo v studiu gostili Fanči Perdih, vodjo prve ekološke semenarske hiše Amarant. Tudi oktobra bo še nekaj dela na vrtu. Pogovor je vodila Slavi Košir, spremljali pa ste ga lahko tudi prek Facebooka.

  • 'Včasih zelo pomaga, če eno senzoriko omiliš, ker naši otroci vse zelo intenzivno doživljajo. Uspešni smo bili, ko smo otrokom dali na ušesa naglušnike, ki so omilili zvok. Ali jim nadeli zatemnjena očala. To dejansko deluje.' (photo: Alireza Attari / Unsplash)
    13.10.2020, 13:19

    Življenje z avtizmom

    Avtizem je motnja, ki smo jo začeli zaznavati šele v drugi polovici prejšnjega stoletja. Življenje in delo z nekom, ki ima težjo obliko avtizma, je lahko zelo težko. Kako zahtevne aktualne razmere predstaviti tistim, ki imajo težave v razumevanju socialnih kontekstov? Gostja Svetovalnice je bila profesorica defektologije dr. Jerneja Terčon, mama treh otrok, od katerih ima eden ADHD in Aspergerjev sindromom, s katerim se sicer spopada tudi sama. Pogovor je vodila Tanja Dominko.

  • Skupina stanovalcev v Grosupljem ima svojo kuhinjo, v kateri imajo možnost samostojne priprave določenih obrokov, sodelujejo pri pospravljanju, čiščenju, si okrasijo ta prostor, skupaj praznujejo praznike, vzdušje je zelo domače.  (photo: CDC / Unsplash)
    09.10.2020, 14:51

    Stiske in rešitve za starejše v času epidemije

    Strah pred okužbo in pomanjkanje stikov s prijatelji in svojci je mnoge starejše precej prizadel. Kako vendarle poskrbeti za aktivno starost, za gibanje in za miselne napore, ki koristijo zdravju, nam je zaupala Metka Velepec Šajn iz Centra aktivnosti in Doma starejših občanov Grosuplje: »V našem domu okužbe še nismo imeli in trudimo se, da tako tudi ostane. V prvi vrsti smo mi zaposleni tisti, ki moramo najbolj pazit, da okužbe ne prinesemo v dom. Tudi zunaj službe vsi pazimo, kaj počnemo, s kom in kako se družimo. V tem tednu smo bili spet prisiljeni omejiti obiske svojcev naših stanovalcev, kar svojci in stanovalci težko sprejmejo, ampak za zaščito je to nujno.« Po telefonu je v oddaji sodelovala tudi klinična psihologinja Lea Štern, ki je spregovorila o pomenu socialne mreže za starejše. Pogovor je vodila Tanja Dominko.

  • Nekateri otroci slabo berejo. Sošolci se iz takih radi norčujejo, kar je za tistega, ki ima težave, še dodaten stres. Kuža ne ocenjuje, samo posluša, ne korigira. Ko učenci berejo psu, so veliko bolj zbrani, berejo bolj tekoče . (photo: White77 / Pixabay)
    08.10.2020, 13:39

    Otroka božanje psa pomirja, zato je veliko lažje osredotočen na branje

    V Svetovalnici smo tokrat predstavili Slovensko društvo za terapijo s pomočjo živali – Ambasadorji nasmeha, ki imajo enotno srčno vodilo, da starejšim, osamljenim, bolnim, tudi otrokom popestrijo vsakdanjik ali pomagajo v različnih težavah, stiskah. Ob tednu otroka smo spregovorili tudi o tem, kako lahko živali pomagajo otroku celo pri branju in kako otroci izgubijo strah pred psom. Društvo sicer pogosto riše nasmehe tudi na obraze starejših. Kako, nam je povedala prostovoljka v društvu Urša Ivanovič, ki je v studio pripeljala tudi svojo psičko Milo. Z gostjo se je pogovarjala Tanja Dominko.