Mirjam Judež
Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.
Morda ima disleksijo. V Svetovalnici smo govorili o disleksiji pri otrocih in kako doseči, da bodo kljub temu kos izzivom, ki jih čakajo. V našem studiu je bila mama zdaj že odraslega sina z disleksijo dr. Martina Križaj, ki je pomagala že mnogim. Z njo se je pogovarjal Blaž Lesnik.
V Svetovalnici smo danes gostili predsednika NSi, ministra za obrambo in podpredsednika vlade mag. Mateja Tonina. Še nekaj ur nas loči do začetka volilnega molka in dneva D – praznika demokracije, za katerega Tonin pravi, da se ga veseli: »Nekaj najlepšega za demokracijo je, ko ljudje pridejo na volišča, izrazijo svojo voljo in nakažejo smer, v katero želijo, da se država razvija.« Mag. Tonin si je vzel čas za naše poslušalce in odgovarjal na njihova vprašanja. Vabljeni k poslušanju ali ogledu oddaje, ki smo jo v živo prenašali prek FB.
V nedeljo, 24. aprila, obeležujemo Dan brez zavržene hrane. Zaskrbljujoče je, da letno na svetu zavržemo tretjino vse proizvedene hrane. S to količino hrane bi nahranili 3 milijarde (!) ljudi, kar je skoraj 40 % svetovne populacije. Na svetu šestina ljudi trpi lakoto in če bi to dvoje nekako uravnali (pa ne vprašajte me, kako), na svetu ne bi bilo lačnih. Kakšno veselje! Pustno sobotno iskrico bi lahko kar ukinili!
Ste redni poslušalci sredinih večerov? Potem gotovo že dobro poznate zabavno medgeneracijsko oddajo Moja generacija, ki jo vodita kar dva voditelja: Marjan Bunič in Jure Sešek. Na daljavo se jima iz tedna v teden pridružita dva "tekmovalca": en iz mlajše in drugi iz starejše generacije. Prek Zooma 'pomerita moči' in sodelujeta v "strašno resnem in zahtevnem" kvizu (če verjamete). Zmagovalec dobi nagrado pokrovitelja Big bang.
V tokratni oddaji smo z lazaristom, dr. Stankom Gerjoljem na veliki petek osmislili sporočila in premisleke tega dne. Poln je simbolike, kar kliče po razlagi ter povezavah z našim sedanjim načinom življenja in njegovim razumevanjem. Ko sprejmemo križ, stopimo v nek proces katarze, prečiščevanja. To se dejansko začne v povezavi z velikim petkom že na veliki četrtek. "Ta zadnja večerja ali skupni obed je namenjen pripravi človeka, skupnosti na to, da smo bolj povezani na veliki petek, po drugi strani pa se prav na veliki četrtek čistijo odnosi že v teh pogovorih med večerjo. Na zadnjo večerjo se je pri apostolih videlo, kdo je kdo. Odnosi so bili čisti. Res pa je, da to ni enkratno dejanje, kar smo videli že naslednji dan v vrtu Getsemani, ko so vsi apostoli zaspali. To je nek proces, ki ga ne moremo enkrat začeti in potem hitro končati. Je pa priprava, vstop v skupni obed, ko se skupaj pogovarjamo." Z lazaristom dr. Gerjoljem se je pogovarjala Nataša Ličen.