Jože Bartolj
Jože Bartolj je urednik za kulturo na Radiu Ognjišče.
Jeffrey Sachs je na ekonomskem področju svetovna avtoriteta. Ni nujno, da se z njegovimi pogledi in stališči vsi in zmerom strinjajo, vendar pa imajo ti vedno svojo logiko in daljnovidnost. Zato je zelo napačno, če opozorila in stališča g. Sachsa spregledamo in se na njih ne odzovemo.
Verjetno po doživetem v preteklem tednu tudi najbolj optimističnih in vladni večini naklonjenih opazovalcev slovenske politične scene ne more povsem obiti razmišljanje o alternativnih rešitvah aktualni vladi. Vera v to, da bi SMC pod tem predsednikom vlade in ob takih koalicijskih partnerjih lahko zmagala na naslednjih volitvah, bi verjetno našla svoje mesto v opisu verske blaznosti.
Premier Miro Cerar je že pred tednom dni ugotavljal, da razlogov za »hujše sankcije« proti članom svoje ministrske ekipe zaradi zgodbe z dodatki za stalno pripravljenost ne vidi. Potem pa sem ondan prebral še besedilo izpod peresa nekdanjega predsednika novinarskega društva, ki je bilo še najbolj podobno reševanju ogroženega vojaka Mramorja.
Januar je mesec verskega tiska, ko običajno poravnavamo naročnino na verske časopise, to pa je tudi priložnost za razmislek o pomenu katoliških medijev. Ti imajo neprecenljivo vlogo pri oznanjanju in poglabljanju vere pa pri oblikovanju stališč, ki izvirajo iz krščanstva. Da bi razumeli vlogo katoliških medijev med nami, si moramo najprej zastaviti vprašanje, kaj pravzaprav so katoliški mediji, ali še bolje, kaj niso.
Mlada poljska tviterašica Marta Niemczyk, ki se med drugim opredeli kot nemavrična feministka, je na svojem tviter profilu pokazala fotografijo napisa, ki so ga odbojkarski navijači razvili v Berlinu. Na njem je pisalo: “Protect your women, not our democracy!” (Zaščitite svoje ženske, ne naše demokracije!). Tako so poljski navijači lucidno sporočili Nemcem, naj se raje posvetijo bistvenemu – naj vendar raje zaščitijo svoje ženske, preden se vmešavajo v politične zadeve tuje države.