Jože Bartolj
Jože Bartolj je urednik za kulturo na Radiu Ognjišče.
Januar je mesec verskega tiska, ko običajno poravnavamo naročnino na verske časopise, to pa je tudi priložnost za razmislek o pomenu katoliških medijev. Ti imajo neprecenljivo vlogo pri oznanjanju in poglabljanju vere pa pri oblikovanju stališč, ki izvirajo iz krščanstva. Da bi razumeli vlogo katoliških medijev med nami, si moramo najprej zastaviti vprašanje, kaj pravzaprav so katoliški mediji, ali še bolje, kaj niso.
Mlada poljska tviterašica Marta Niemczyk, ki se med drugim opredeli kot nemavrična feministka, je na svojem tviter profilu pokazala fotografijo napisa, ki so ga odbojkarski navijači razvili v Berlinu. Na njem je pisalo: “Protect your women, not our democracy!” (Zaščitite svoje ženske, ne naše demokracije!). Tako so poljski navijači lucidno sporočili Nemcem, naj se raje posvetijo bistvenemu – naj vendar raje zaščitijo svoje ženske, preden se vmešavajo v politične zadeve tuje države.
Gost na Radiu Ognjišče je bil tokrat slovenski geolog in zgodovinar Alojzij Pavel Florjančič. Rodil se je 10. oktobra 1940 v kraju Uršna sela pri Dolenjskih Toplicah in je pred kratkim slavil 75. rojstni dan. Med Gorjanci in Kočevskim Rogom se je že v otroštvu srečal z vojno in izselitvijo nemških Kočevarjev, čeprav so mu postale stvari okli tega problema jasne šele mnogo kasneje.
Pred 5 leti je Ljuben Dimkaroski navdušil Kitajce, ko je polnemu avditorju zaigral cel Čmrljev let Rimskega-Korsakova na koščeno piščal. Zvok, ki je izzval stoječe ovacije v komunistični Kitajski, je 50.000 let nazaj ganil že pračloveka, živečega v jami nad reko Idrijco. Njegovi nasledniki so ustvarjali naprej.
Ne bom razmišljal o materializmu naših praznikov, o nakupih pozno v sveti večer, o tem, kako “veseli december” nadomešča advent, Božiček Kristusa itd. Zahodna družba je pač post-krščanska, vrača se v novo poganstvo; o tem se v katoliških krogih veliko piše, in se moralistično na odgovor kliče ateistično, agnostično večino, ki pa teh pozivov ne razume