Jože Bartolj
Jože Bartolj je urednik za kulturo na Radiu Ognjišče.
V lanskem letu so med množico predpisov sprejeli tudi Zakon o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev. Če bi sodili po besedah, ki smo jih ob obravnavi tega zakona poslušali, bi se verjetno vsi strinjali, da poslanci in vlada popolnoma resno tokrat nameravajo očistiti Slovenijo sramote, ki jo predstavlja preko 600 že evidentiranih grobišč (bolje “morišč”) s pobitimi, ki štejejo v desettisoče.
Pri nas je navada, da obesimo zastavo na vse državne praznike. Na nekatere praznike, recimo na 27. april, v spomin na dan, ko se je po besedah Edvarda Kocbeka pod Rožnikom zgodil “neki debaterski sestanek pri Vidmarju” (iz knjige Andreja Inkreta o življenju in delu Edvarda Kocbeka ‘In stoletje bo zardelo’) jo obesimo s stisnjenimi zobmi.
Že od začetka aprila se ves svet ubada s Panamo. Ne na primer zato, ker tam četrtina prebivalstva živi pod pragom revščine. Ne, s Panamo se ubadamo, ker je davčna oaza in zatočišče tistih, ki svoj dobiček raje skrijejo tja, kot da bi pustili, da jim ga polovico odžrejo dacarji.
„V Ljubljani so od 15. do 19. aprila 2016 potekali 31. slovenski glasbeni dnevi. Ti so se začeli z deli Pavla Mihelčiča, Poljaka Witolda Lutoslawskega in Italijana Luciana Beria. Petkov uvodni koncert v izvedbi Orkestra Slovenske filharmonije pod vodstvom Simona Krečiča se je prvenstveno posvečal ustvarjalnosti Pavla Mihelčiča, ene najbolj vsestransko dejavnih in pomenljivih skladateljskih osebnosti pri nas.“
Z nedavnimi terorističnimi napadi po evropskih mestih (Pariz, Bruselj) je v evropsko javno zavest vstopil občutek krhkosti tega, kar pojmujemo kot normalnost. Občutek ogroženosti je narastel in prihaja do zavedanja, kako korenito se je spremenila varnostna situacija Evrope v zadnjih letih.