Jože Bartolj
Jože Bartolj je urednik za kulturo na Radiu Ognjišče.
Danes je praznik. Največji in najpomembnejši državni praznik, dan državnosti, letos združen še z okroglo, srebrno obletnico. Pravi praznik slavimo v srcu, pa tudi z besedo in pesmijo. Na Radiu Ognjišče smo to storili v prazničnem, nočnem programu od 20.h do 4.40, ki so ga pripravili vsi radijski voditelji. Poslušalci ste lahko slišali veliko slovenske glasbe, domoljubnih pesmi in misli ljudi, ki so svojim življenjem in delom ponos raju pod Triglavom.
Zadnjih deset dni pred srebrnim jubilejem države nas bo soočilo z nekaterimi izzivi glede našega osebnega gledanja na državo in njeno ureditev ter naš lasten položaj v njej. Uradne državne ustanove se sicer malo sramežljivo, a kljub vsemu z enotno sramežljivostjo, spominjajo na našo obletnico.
Leta 1991, v času vojne, so bili 29. junija posvečeni novomašniki. Že v dnevih pred posvečenjem so Svete gore nad Gorico, opazovali prelete jugoslovanskih migov nad reko Sočo. Kljub zapovedani tišini so spremljali večerna poročila in se končno preko Trnovskega gozda odpravili proti stolnicam, kjer bodo posvečeni. Na poti so naleteli na številne barikade, tankovske kolone, a to jih ni zadržalo, da ne bi na praznik svetih Petra in Pavla prejeli mašniškega posvečenja.
Naslov se seveda ne nanaša na letalske ali ladijske linije. Za veliko bolj pomembno reč gre. Bralci teh vrstic ste verjetno že seznanjeni s tragičnim pomorom desetin obiskovalcev gejevskega kluba v Orlandu. Manj znana pa vam zna biti razsodba evropskega sodišča za človekove pravice s sedežem v Strassbourgu, da “pravica do poroke med dvema osebama istega spola” ne spada med človekove pravice.
Politično ravnanje posameznika v državi je odvisno tudi od tega kako dojema obstoj in moč ključnih interesnih skupin v državi. Moja teza je, da člane najmočnejše interesne skupina v Sloveniji povezujejo materialne in statusne koristi, ki so jih oni ali njihovi predniki uživali v prejšnjem, nedemokratičnem režimu.