Helena Križnik
Helena Križnik je novinarka Radia Ognjišče.
Kakšen je bil prispevek medijev v zdravstveni krizi? Profesor dr. Žiga Turk ugotavlja, da pozitiven. Ob tem poudarja pomen pestrosti različnih virov. Kot dodaja, je izpostavljenost široki paleti mnenj pomagala k bolj racionalnemu obnašanju v epidemiji novega koronavirusa. Še bolj je postalo jasno, kako se klasični mediji in spletne platforme lahko lepo dopolnjujejo. Dr. Turk je prepričan, da smo ljudje načeloma sposobni uporabniki vsebin, ki jih vsi skupaj ponujajo. Ob svetovnem dnevu sredstev družbenega obveščanja smo se z dr. Turkom pogovarjali tudi o moči različnih medijev in o medijski krajini pri nas.
Poskusov rušenja aktualne oblasti je vse več. Že nekaj petkov zapored so se v Ljubljani tudi drugod vrstili protesti na kolesih proti vladi Janeza Janše. A v tem tednu smo bili priča tudi trgovanju za sedeže v državnem zboru. Ne vladavina ulice ne spodbujanje poslancev, da zapuščajo vladne stranke, v svojih temeljih nista demokratična, je za naš radio opozoril intelektualec dr. Žiga Turk.
Vlada je pod streho spravila tretji paket ukrepov za blažitev posledic epidemije novega koronavirusa v Sloveniji. Predlog je že v državnem zboru, kjer čaka na nadaljnjo obravnavo. Da je Slovenija na pravi poti, je ob tem ugotavljal premier Janez Janša.
Vzgojne in izobraževalne ustanove bodo predvidoma čez teden dni znova odprle vrata. Najmlajši se bodo lahko vrnili v vrtce, del učencev in dijakov bo spet sedlo v šolske klopi. Veljali bodo previdnostni ukrepi, ki jih pristojno ministrstvo skupaj s stroko zbralo v skupna navodila. Priprave so stekle.
Večina okolij je v času zdravstvene krize pokazala nenavadno močno poenotenje. Zato izstopajo države, v katerih kljub soočanju z izrednimi razmerami ne morejo premagati prepadov, ki so se odprli v družbi kot posledica zgodovinskega razvoja. Med njimi je tudi Slovenija.