Helena Križnik
Helena Križnik je novinarka Radia Ognjišče.
9. maj je dan Evrope, to je dan, ko na stari celini praznujemo mir in enotnost. A tokrat je ta dan povsem drugačen kot pretekla leta. Zaznamovan je s pandemijo novega koronavirusa, tako tudi različne slovesnosti minevajo na daljavo - prek spletnih družbenih omrežij.
Mineva 75 let od konca druge svetovne vojne. Ob jubileju so se že zvrstile in se še bodo različne slovesnosti - v luči previdnostnih ukrepov zaradi novega koronavirusa so nekoliko drugačne kot običajno. A sporočilo je isto - ohranjati je treba spomin ter si prizadevati za solidarnost in dialog. To so tudi temelji Evropske unije, položeni so bili prav na današnji dan leta 1950, ko je takratni francoski zunanji minister Robert Schuman predstavil deklaracijo, s katero se je začelo povezovanje narodov stare celine. Zdaj so na obzorju novi izzivi.
Obračajmo se na Jezusa in sledimo njegovemu glasu. K temu nas je na nedeljo Dobrega pastirja povabil predsednik Slovenske škofovske konference, ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. V nagovoru vernikom in ljudem dobre volje je spomnil, da nas Jezus ne skuša pridobiti z obljubami, ampak nam prihaja naproti z dejanji. Kot je še dodal, nas tudi dobro pozna, kar dokazujejo vsa njegova srečanja z ljudmi.
14. maj bo dan molitve, posta in del usmiljenja. To bo priložnost, ko se bo ves svet skupaj obrnil na Boga in ga prosil, naj nas reši trenutne zdravstvene krize, naj nam pomaga premagati njene posledice ter naj znova vzpostavi varnost, stabilnost in blaginjo. K temu je povabil Visoki odbor za človeško bratstvo.
Evropsko unijo po koncu pandemije novega koronavirusa čaka dolgotrajno okrevanje, ob tem bo treba zagotoviti bo dobrobit državljanom. Že zdaj se namreč mnogi sprašujejo o smislu povezovanja držav, kakršnega na stari celini poznamo zdaj.