Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
sv. Frančišek Asiški (foto: pixaby)
sv. Frančišek Asiški | (foto: pixaby)

Do Stvarstva se bomo obnašali drugače, če bomo znali hvaliti Boga

Slovenija | 04.10.2024, 15:10 Helena Križnik

4. oktobra goduje sveti Frančišek Asiški. Je zavetnik vseh redov, ki živijo po njegovem zgledu. Velik navdih je lahko tudi vsakemu od nas. Ob svetovnem dnevu varstva živali, ki ga prav tako zaznamujemo 4. oktobra, se vrstijo številni pozivi, naj posnemamo njegov odgovoren in ljubeč odnos do Stvarstva. A rektor svetišča Marije Pomagaj na Brezjah pater Robert Bahčič je opozoril, naj nas nagovarja predvsem njegovo življenje po evangeliju.

Frančišek se je vselej trudil živeti po evangeliju, naslanjal se je na Božjo besedo in jo dejansko želel izvrševati tako, kot je zapisana, je povedal pater Robert Bahčič. »Zato je za nas, ki ga sledimo, velik vzor, in tudi za vse ljudi - da se res navežemo na to, kar je zapisano v Svetem pismu, v evangelijih, da bi res sledili hoji po poti za našim Gospodom.«

Odkrivati moramo svojo pot, a v povezanosti z Gospodom

Tudi v preteklosti je obstajala delitev na revne in bogate. »Frančišek se je odločil za to, kar je bilo revno, kar je bilo zaničevano, da bi temu življenju dal dostojanstvo, ampak vedno v luči, v ljubezni do Boga,« je poudaril rektor svetišča Marije Pomagaj na Brezjah. Spomnil je še, da se je asiški ubožec oklepal vsega, kar prinaša mir. V tem nam mora biti zgled, je dodal. »Kaj bo človeka umirilo? To, da sede, da lahko tudi nekaj zmoli, da se ima s kom pogovoriti. V tem je bil Frančišek velik.« Pater Robert Bahčič je še ugotavljal, da današnjega godovnjaka ne moremo in tudi ne smemo posnemati v vsem, kar je živel. »Mi moramo odkrivati svojo poklicanost, svojo pot, ampak vedno v povezanosti z Gospodom.«

Ne uničevati življenja takšnega, kot je, je smisel, ki ga želi dati asiški ubožec

Tisti, ki so leta 1925. 4. oktober razglasili za svetovni dan varstva živali, so se navdihovali pri liku asiškega ubožca. »Če znamo hvaliti Boga, bomo znali videti tudi stisko bližnjega in vse, kar je ustvarjeno. Potem bo tudi naše občutenje, naš odnos in predvsem ljubezen in sočutje do vsega, kar je ustvarjeno, večje z naše strani, znali se bomo drugače obnašati do vsega,« je prepričan pater Robert Bahčič. Tega se moramo zavedati, da ne bi uničevali življenja takšnega, kot je. »To je tisti smisel, ki ga želi dati Frančišek. Zato je v Pesmi Stvarstva ali Sončni pesmi, ki jo je napisal, zares velika mistika ljubezni, ki jo ima Frančišek do svojega Stvarnika,« je bil še jasen rektor svetišča Marije Pomagaj na Brezjah.

Slovenija, Novice
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...