Helena Križnik
Helena Križnik je novinarka Radia Ognjišče.
Slovenija dokazuje, da zna in zmore. Tako ugotavlja premier Janez Janša. Čeprav je preventivne ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa začela sprejemati precej pozno, je krivulja potrjenih primerov bolj vodoravna, zato bi vlada po veliki noči lahko omilila nekatere omejitve. Janšo veseli dejstvo, da do zdaj ni bilo večjega izbruha v domači industriji. Nekoliko ga skrbijo točkasti pojavi okužbe po državi, zato se njegova ministrska ekipa nagiba k postopnemu rahljanju preventivnih ukrepov. Janša je v sinočnjem nagovoru okrcal ravnanje Evropske unije, obenem je vse pozval, naj te dni namenimo razmisleku, kaj lahko v prihodnje naredimo bolje, hitreje, bolj inovativno, bolj prijazno do okolja in z večjo enotnostjo. Govor smo v celoti predvajali v oddaji "Pogovor o".
Ko sem bil na Kitajskem, sem komaj čakal, da se vrnem v varen bazen. A v trenutku, ko sem stopil na evropska tla, mi je postalo jasno, da se bo zgodba ponovila tudi tu. Tako je pripovedoval Slovenec Mitja Iršič. V državi, iz katere se je novi koronavirus razširil po svetu, se je mudil januarja, vrnil se je v začetku februarja. Takrat je le malokdo slutil, s čim se bomo morali spopasti.
Med državami v Evropi, ki jih je novi koronavirus še posebej prizadel, za zdaj ni Nemčije. A tudi tam vsakdan prebivalcev že krojijo strogi ukrepi. Preverili smo, kakšne so razmere. Poklicali smo političnega analitika, publicista in zgodovinarja dr. Aleša Mavra, ki je trenutno v Jeni v Turingiji na že dalj časa načrtovani študijski izmenjavi. Po premisleku se je odločil, da jo vseeno izpelje, nato je prve dni to nekoliko obžaloval. Zdaj se, kot nam je zaupal, počuti dobro.
Številne prošnje, naj zaradi epidemije novega koronavirusa ostajamo doma in svoje gibanje na prostem omejimo le na najnujneše, so, kot kaže, izzvenele v prazno. Marsikdo je sončno vreme v minulem koncu tedna izkoristil za druženje, obiske turističnih krajev in adrenalinske športe ter tudi za nevarna opravila. Vlada je bila zato po besedah ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa prisiljena zaostriti dozdajšnje ukrepe.
Zaščitne maske so zaradi novega koronavirusa postale najbolj zaželen produkt po vsem svetu. Razmere še nekaj časa ne bodo takšne, da bi bile profesionalno izdelane na voljo prav vsakemu od nas. Zato moramo biti pragmatični, samopobudni, ustvarjalni in iznajdljivi. Drži, da pralne in doma izdelane zaščitne maske niso tako učinkovite kot kirurške, a lahko znatno zmanjšajo možnost okužbe. Ključnega pomena je tudi pravilna uporaba.