Blaž Lesnik
Blaž Lesnik je radijski voditelj, novinar in urednik.
Za pogovor sva se dogovarjala kar nekaj časa, po srečanju na fotodelavnici, ki jo je vodil v Dolini Triglavskih jezer. Že takrat me je presenetil s svojo dejavnostjo v Kajak Kanu klubu Bohinj, ki ga je začel postavljati na noge pred približno desetimi leti. Pravi, da tudi zato, ker je imel alpinizma dovolj. V gorah je namreč izgubil že preveč prijateljev. Z Nejcem Zaplotnikom sta se dobro razumela, z vrha Everesta mu je prinesel kamenček, ki ga še vedno hrani: »Bil je dober, korekten, prijazen prijatelj, vedno pripravljen pomagati«.
Slogan, da se lahko zgodi vsakomur izmed nas, smo včeraj v povezavi z begunci in duševno bolnimi večkrat slišali. Seveda, človeku se lahko v življenju zgodi marsikaj, a trendi prav tema dvema skupinama napovedujejo pospešeno rast. Pri tem je zanimivo, da smo se o migracijah, ki da bodo vse pomembnejše oblikovalke svetovnega dogajanja, učili že v srednji šoli. A kot je znano, je migrantski val Evropo v zadnjem letu in pol ujel popolnoma nepripravljeno. Kot da bi se nam to res ne bi moglo (ali smelo) zgoditi.
V petkovem večeru na radiu Ognjišče smo pred soboto, ki je pri nas vsako leto rezervirana za mlade, gostili italijansko rockovsko skupino The Sun, ki bo nastopila na tokratni Stični mladih. Že knjiga in intervju sta napovedovala poseben večer, kot je čisto posebna tudi zgodba štirih mladih: Francesca Lorenzija (vokal, kitara), Gianluca Menegozzija (kitara, spremljevalni vokal), Mattea Reghelina (bas kitara, harmonika, spremljevalni vokal) in Riccarda Rossija (bobni).
Minuli petek smo oddajo Doživetja narave ustvarjali v živo na Kredarici. 10. avgusta je namreč minilo okroglih 120 let od slavnostnega odprtja Triglavske koče na Kredarici, kot so jo poimenovali takrat. O najvišji planinski postojanki pri nas, njenem pomenu in zgodovini smo se pogovarjali z gosti, ki so se zvrstili pred našim mikrofonom v višinskem studiu tik pred glavnim vhodom v kočo.
Smo v poletnem času oddiha, sprostitve in odmika od vsakodnevnih bolj ali manj stresnih opravil. Ta čas človek nujno potrebuje, a uresniči ga vsak po svoje. Mnogi dobršen del preždijo v kolonah in dolgih urah potrpežljivega premikanja po polžje proti zastavljenemu cilju svoje počitniške migracije. Nekateri ostanejo kar doma in se sproščajo pred zasloni, otroci in mladi pogosto prepuščeni samim sebi.