Stara lekarna Olimje
Tretja najstarejša lekarna v Evropi
Polno prgišče lepote | 02.03.2016, 09:59 Blaž Lesnik
Samostan Olimje ima bogato zgodovino. Prvotni grad je bil zgrajen v 11. stoletju, dobrih šest stoletij kasneje ga je grof Sakhmardi preuredil v samostan in ga podaril pavlincem, redovni skupnosti svetega Pavla iz Teb.
Kdaj točno so pavlinci ustanovili lekarno v Olimju, ostaja skrivnost. Smemo pa sklepati, da so z ustanovitvijo pavlinskega samostana v letu 1663 nastali tudi pogoji za delovanje samostanske lekarne. Okroglo obokano sobo nekdanje lekarne je leta 1780 s čudovitimi freskami opremil mojster Anton Lerchinger iz Rogatca. Poslikave predstavljajo svetopisemske dogodke s poudarkom na sadežih in rastlinah, ki so jih uporabljali v zdravilne namene. Njihova umetniška vrednost je velika, še večje pa je njihovo sporočilo: freske namreč govorijo o poti do zdravja in sreče. Znamenita lekarna v samostanu Olimje je tretja najstarejša v Evropi, za pariško in dubrovniško
Na zahodni strani samostana so pavlinci leta 1675 zgradili baročno cerkev. V njej je eden največjih zlatih oltarjev v Sloveniji. Posvečen je Mariji Vnebovzeti. V času cesarja Jožefa II. so menihi morali samostan zapustiti, danes pa za cerkev, župnijo in lekarno skrbijo bratje minoriti.