Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Evrazijski ris (foto: Miha Krofel)
Evrazijski ris

Plahe kratkorepe mačke na visokih nogah

Polno prgišče lepote | 03.03.2016, 07:30 Blaž Lesnik

Ris je izjemno redka žival tudi v svetovnem merilu, v Sloveniji pa je najbolj ogrožena vrsta sesalcev. Pri nas živi le ena vrsta, to je evrazijski ris. V 20. stoletju so ga popolnoma iztrebili, leta 1973 pa ponovno naselili v Kočevskem Rogu.

Takrat so iz Slovaške pripeljali tri pare, ki pa so bili sorodniki. Naselitev je bila uspešna, vendar pa so sredi 90-ih let prejšnjega stoletja populacijo risov tri do štirikrat precenili: ocenjevalo se je, da jih je 220 v resnici pa je takrat živelo v Sloveniji od 70 do 80 osebkov.

Risi spadajo v družino mačk in med zveri, tako kot medved in volk. So kratkorepe mačke na visokih nogah. Na konici uhljev imajo čop dlak, ki ga pri drugih mačkah ni. Približno tri četrtine risove prehrane predstavlja srnjad, človeka pa ne bo nikoli napadel. Je zelo plah in le redki ga vidijo v naravi.

Danes je v Sloveniji le še okoli 15 odraslih živali. Poleg težav zaradi parjenja znotraj sorodstva sta k temu, da je ris pri nas na robu izumrtja, veliko prispevala tudi nezakonit odstrel in težka prehodnost dinarskih kočevskih območij. Zaradi nje se živali težje najdejo in razmnožujejo.

Od naravovarstvenih ukrepov in odločitvijo države, ali želi imeti vitalno risjo populacijo, je odvisno, ali bomo to izjemno žival ohranili.

Polno prgišče lepote
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...