Iskanje korenin I.
| 01.11.2009, 18:24 Matjaž Merljak
Ob dnevih, ko se spominjamo naših rajnih, smo se v oddaji Slovencem po svetu in domovini spraševali, kako iskati naše korenine, še posebej korenine rojakov, ki so živeli na tujem. Naša sogovornica je bila urednica pri celjski Mohorjevi in raziskovalka, Alenka Veber.
Iz Babnega polja je v času množičnega izseljevanja šlo veliko ljudi, a se nikoli ni govorilo o številu. Alenka Veber je raziskala življenje strica svoje mame Franka Trohe - Rihtarjevega, pred približno 20-imi leti je prvič slišala, da se je ukvarjal tudi s pisanjem. Ime je našla tudi v antologiji slovenske izseljenske književnosti. Pozornost ji je pritegnil članek Osamljena, ki ga je iskala leto dni, nakar je ugotovila da ND ni Nova domovina, ampak Nova doba. Pri raziskovanju se je dostikrat zgodilo, da ko je mislila, da je na koncu, je bila šele na začetku. Lotila se je še iskanja njegovih sorodnikov in jih tudi našla.
Kje začeti iskati? Nikoli je ni privlačila zgodovina - zdaj jo. Dobra prijateljica ji je povedala za bazo www.ellisisland.com. Ellis Island je otok solza v New Yorku, tam so bili sprejeti vsi posamezniki, ki so na parniku prišli v ZDA, na katerih je bilo od tisoč do dva tisoč ljudi. V pristanišču so čakali tudi do dva dni in nato šli skozi različne preglede. Omenjena baza je dostopna vsem in je v pomoč nekomu, ki išče sorodnika. Vedeti mora ime in priimek, še bolje je, če ve datum rojstva in iz katerega pristanišča je šel v Ameriko. Ko so izseljenci prišli v izhodno pristanišče, so jim uslužbenci dali pasenger list, manifest ship - tovorni list, kjer so bili številni podatki. Manifeste so pisali na roko, pri prepisu podatkov za 20 milijonov ljudi v računalniško bazo pa so prostovoljci delali številne napake. Zato, kdor išče, ne sme odnehati. Ko je našla enega Babnopoljca, je našla še druge, ker so se držali v skupinah. Našla je podatke za 177 Babnopoljcev, ki so pluli v Ameriko iz različnih pristanišč in z različnimi ladjami.
O iskanju korenin smo se z Alenko Veber pogovarjali za oddajo Slovencem po svetu in domovini 1. novembra 2009!