Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Referendumsko glasovanje (foto: Bor Slana/STA)
Referendumsko glasovanje | (foto: Bor Slana/STA)

Začetek zbiranja podpisov za referendum za zavrnitev spornega zakona o končanju življenja

Slovenija | 18.07.2025, 14:34 Jon Kanjir

Državni zbor je po burni razpravi sprejel predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Pred kratkim pa je bila ustanovljena koalicija »Proti zastrupitvi bolnikov!«, ki zbira podpise za referendum proti zastrupitvi bolnikov in starejših.

Zakon, ki bi pod določenimi pogoji omogočil pomoč pri prostovoljnem končanju življenja, je bil po številnih polemikah in referendumu že v tretjem branju. Po tem predlogu bi bolnik lahko zaprosil za evtanazijo tudi na svojem domu. To bi naj bilo kronično bolnim na voljo le če zaradi hude neozdravljive bolezni ali druge trajne okvare zdravja neznosno trpijo, nasprotniki zakona pa pojasnjujejo, da je bilo tako mišljeno tudi v številnih drugih državah, a da ko se enkrat odprejo vrata evtanaziji, je ta v čedalje širši uporabi. Nasprotniki v Državnem zboru opozarjajo tudi na moralno in etično spornost take zakonodaje.

Poslanka Alenka Jeraj iz vrst SDS spominja na temeljna načela zdravniškega poklica. »Kaj vse danes ne spada v obvezno zdravstveno zavarovanje, prostovoljno končanje življenja pa naj bi? O tem govori Hipokratova prisega, po kateri zdravnik priseže, da ne bo nikoli in nikdar skrajšal človeškega življenja. To smo v Sloveniji vnesli tudi v kodeks zdravniške etike, ki v svojem 29. členu navaja, da zdravnik zavrača evtanazijo in pomoč pri samomoru in da bo absolutno spoštoval človeško življenje.«

Poleg tega se po njenem mnenju ruši dolgoletno prizadevanje za preprečevanje samomorov, saj se vsako leto tudi v Sloveniji zanj odloči veliko ljudi. V družbi imamo številne programe, kako samomore preprečiti. S tem zakonom pa bi to celo spodbujali in evtanazijo krili iz zdravstvene blagajne. Tudi v NSi opozarjajo na možnost zlorab, ko bi se denimo ljudje življenjsko zavarovali, nato pa se odločili za samomor z zdravniško pomočjo, pri čemer bi bili nato dediči upravičeni do zavarovalnine.

Predlog zakona ostro obsoja tudi Koalicija proti zastrupitvi bolnikov!, ki si prizadeva za razpis zakonodajnega referenduma. Pobudo vodita Aleš Primc in Milena Miklavčič, ki sta do zakona zelo kritična. »Zakon, ki omogoča zastrupitev bolnih in starejših, je del zdravstvene in pokojninske reforme, s katero želi vlada Roberta Goloba na račun smrti bolnikov zmanjšati stroške za zdravstvo in pokojnine.«

Obrazec za podpis pobude za referendum je dostopen na spletni strani glaszaotrokeindruzine.si, 24kul.si in na družbenih omrežjih.

Proti zastrupitvi bolnikov se je pred kratkim z zelo tehtno in argumentirano izjavo opredelila Slovenska škofovska konferenca, že pred časom pa tudi Komisija pravičnost in mir. Proti je tudi Zdravniška zbornica Slovenije in Komisija za medicinsko etiko ter mnoge druge ugledne organizacije.

Kaj so glavni argumenti, proti zakonu o zastrupljanju bolnih in starejših?

1. Zakon, ki omogoča zastrupitev bolnih in starejših, je del zdravstvene in pokojninske reforme, s katero hoče vlada Roberta Goloba, na račun smrti bolnikov zmanjšati stroške za zdravstvo in pokojnine.
2. Bolniki imajo pravico do zdravljenja, lajšanja bolečin, oskrbe, sočutja in bližine, ne pa da se jih sili v smrt z zastrupitvijo.
3. Medicinska zastrupitev bolnikov krši 17. člen Ustave Republike Slovenije, ki določa, da je človekovo življenje nedotakljivo.
4. Z omenjenim zakonom se bo začelo zastrupljanje bolnih in ostarelih v njihovih hišah in stanovanjih, v bolnicah ter v domovih za starejše.
5. Omenjeni zakon bo povzročil t. i. zastrupitveni (evtanazijski) mobing oz. pritiske na bolnike in starejše k zastrupitvi.
6. Evtanazijo je prva uvedla nacistična Nemčija in na ta način umorila več kot 600 Slovenk in Slovencev.
7. Zdravnikov in zdravstvenih delavcev vlada ne sme siliti k sodelovanju pri zastrupljanju bolnikov in starejših. To je v nasprotju s Hipokratovo prisego.
8. Ljudje od zdravnikov pričakujemo zdravljenje in ne smrti. Podpiramo zdravnike, ki so množično proti zastrupljanju bolnikov!
9. Prepoved ubijanja je ena od desetih Božjih zapovedi in glavni temelj človeške civilizacije.
10. Dedkov in babic ne damo! Radi jih imamo. Na referendumu bomo vnukinje in vnuki glasovali odločno proti!

Zbiratelji podpisov so prepričani, da zakon odpira vrata zlorabam, predvsem nad starejšimi in ranljivimi. Pravijo, da gre za nevarno normalizacijo evtanazije, ki ne sodi v javni zdravstveni sistem. Koalicija proti zastrupitvi bolnikov poziva vse državljane, da oddajo podpis za razpis referenduma. Prepričani so, da gre za temeljno vprašanje vrednotenja človeškega življenja – in da je to še zadnja priložnost, da se uveljavitev zakona ustavi.

Obrazec za podpis pobude za referendum je dostopen na spletni strani glaszaotrokeindruzine.si, 24kul.si in na družbenih omrežjih.

Slovenija
Novinar Peter Merše (photo: Tanka Dominko) Novinar Peter Merše (photo: Tanka Dominko)

Peter Merše o najpogostejših predsodkih o politiki

»Prvi predsodek je, da so v politiki vsi isti, in drugi, da če bo na oblasti druga stran, bo pa vse drugače,« je novinar Peter Merše odgovoril na prvo vprašanje v oddaji Spoznanje več, predsodek ...